Δείτε τις δύο ιστορικές κούρσες των αθλητών του Ολυμπιακού, Απόστολου Χρήστου και Στέργιου-Μάριου Μπίλα!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου οι αθλητές του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού, αφού κατέκτησαν δύο ακόμη μετάλλια με την Εθνική μας ομάδα, ένα χρυσό και ένα ασημένιο, φτάνοντας τα επτά συνολικά!

Πιο αναλυτικά, σήμερα (23/6) στις 19:40, ο κολυμβητής του ΘρύλουΑπόστολος Χρήστου, μετά τα 50μ. ύπτιο, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης και στα 100μ., με απίστευτη κούρσα και -εκπληκτικό- χρόνο 52.23 στον τελικό στο Βελιγράδι, φτάνοντας συνολικά τα οκτώ μετάλλια σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα!

Χτύπησε… 8ώρο και έφυγε με άδεια χέρια από το ΣΕΦ ο Μαλακατές!

Λίγα λεπτά νωρίτερα, στις 19:30, ο επίσης «ερυθρόλευκος» Στέργιος-Μάριος Μπίλας αναδείχθηκε «ασημένιος» στα 50μ. ελεύθερο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αφού στον τελικό στη σερβική πρωτεύουσα, τερμάτισε δεύτερος σε 21.73 (21.72 η πρώτη θέση).