Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου οι αθλητές του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού, αφού κατέκτησαν δύο ακόμη μετάλλια με την Εθνική μας ομάδα, ένα χρυσό και ένα ασημένιο, φτάνοντας τα επτά συνολικά!

Πιο αναλυτικά, σήμερα (23/6) στις 19:40, ο κολυμβητής του Θρύλου, Απόστολος Χρήστου, μετά τα 50μ. ύπτιο, αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης και στα 100μ., με απίστευτη κούρσα και -εκπληκτικό- χρόνο 52.23 στον τελικό στο Βελιγράδι, φτάνοντας συνολικά τα οκτώ μετάλλια σε Ευρωπαϊκά πρωταθλήματα!

Λίγα λεπτά νωρίτερα, στις 19:30, ο επίσης «ερυθρόλευκος» Στέργιος-Μάριος Μπίλας αναδείχθηκε «ασημένιος» στα 50μ. ελεύθερο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, αφού στον τελικό στη σερβική πρωτεύουσα, τερμάτισε δεύτερος σε 21.73 (21.72 η πρώτη θέση).

Χτύπησε… 8ώρο και έφυγε με άδεια χέρια από το ΣΕΦ ο Μαλακατές!

Οι αθλητές του Ολυμπιακού, Απόστολος Χρήστου, Στέργιος-Μάριος Μπίλας και Απόστολος Παπαστάμος (400μ. μικτή) διέπρεψαν στη διοργάνωση του Βελιγραδίου, καθώς κατέκτησαν τέσσερα χρυσά μετάλλια, ένα ασημένιο και δύο χάλκινα, ενώ η Ελένη Κοντογεώργου αναδείχθηκε έκτη καλύτερη στα 200μ. πρόσθιο!

Επίσης, σήμερα, «σφραγίστηκε» και το εισιτήριο του 16χρονου κολυμβητή του Θρύλου, Ευάγγελου-Εφραίμ Ντούμα, στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, στα 4Χ100μ. μεικτή ομαδική mixed.

Χρυσά (4): Απόστολος Χρήστου (50μ. ύπτιο, 100μ. ύπτιο), Στέργιος-Μάριος Μπίλας (50μ. πεταλούδα), Απόστολος Παπαστάμος (400μ. μικτή)

Ασημένια (1): Στέργιος-Μάριος Μπίλας (50μ. ελεύθερο)

Χάλκινα (2): Απόστολος Χρήστου (4Χ100μ. ελεύθερο), Στέργιος-Μάριος Μπίλας (4Χ100μ. ελεύθερο)