Το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος ανέδειξε έναν μεγάλο νικητή, την πρωταθλήτρια Σπόρτινγκ.

Το ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος ανέδειξε έναν μεγάλο νικητή, την πρωταθλήτρια Σπόρτινγκ. Η ομάδα της Λισαβόνας κέρδισε 2-0 τους «δράκους» της Πόρτο στο γήπεδό της, το «Ζοσέ Αλβαλάδε». Με αυτή τη νίκη, οι γηπεδούχοι έκαναν το απόλυτο των νικών με 4 στα 4, ενώ η Πόρτο, αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League, υπέστη την πρώτη της φετινή απώλεια βαθμών με αυτή την ήττα στη Λισαβόνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι στη Λισαβόνα ήταν αρκετά ανοιχτό, αν και η Σπόρτινγκ έδειξε από την αρχή ότι είχε το πάνω χέρι. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερη κατοχή της μπάλας (54%-46%) και περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, τόσο συνολικά όσο και στις προσπάθειες προς την εστία. Από την άλλη, η Πόρτο ξεκίνησε τον αγώνα με τον Ντιόγκο Κόστα στο τέρμα και τους Φερνάρντες, Πέδρο, Οτάβιο και Γκαλένο στην άμυνα. Στον κεντρικό άξονα αγωνίστηκαν οι Σόουσα και Βαρέλα, ενώ οι Πεπέ, Νίκο Γκονζάλες και Ιβάν Χάιμε είχαν ρόλο μεσοεπιθετικών, πίσω από τον Ναμάσο στην κορυφή της επίθεσης.

«Γ. Καραϊσκάκης»: Αυξήθηκε η χωρητικότητα!

Παρά την πίεση της Σπόρτινγκ, η Πόρτο κατάφερε να κρατήσει το σκορ στο 0-0 στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως λόγω της καλής αμυντικής λειτουργίας της ομάδας και της εξαιρετικής απόδοσης του Ντιόγκο Κόστα. Ωστόσο, στο 69ο λεπτό, ο Οτάβιο της Πόρτο τράβηξε τη φανέλα του Γιόκερες μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα να παραχωρηθεί πέναλτι. Ο ίδιος ο Γιόκερες εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στο 72ο λεπτό, κάνοντας το 1-0 για τη Σπόρτινγκ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα (90’+3), οι παίκτες της Σπόρτινγκ συνεργάστηκαν άψογα και ο Κατάμο, ως τελικός αποδέκτης της μπάλας, διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Έτσι, η Πόρτο έφυγε με ήττα από τη Λισαβόνα.