Δείτε τα γκολ της Πέμπτης σε Europa και Conference League από το MEGA!

Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί άνοιξε λογαριασμό στον ΑΠΟΕΛ και αξιοποιώντας το φονικό του ένστικτο κράτησε ζωντανούς τους Κύπριους στα πλέι οφ του Europa League.

Με το γκολ του στο 52’ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 της εντός έδρας νίκης της Ρίγκας, που είχε πάρει καθαρό προβάδισμα δύο τερμάτων με τον Κουάντιο στο 31’ κι ένα εύστοχο πέναλτι του Ικάουνιεκς στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ωστόσο πλέον η ρεβάνς στην Κύπρο είναι ανοικτή.

Ο Άγιαξ τσέκαρε ουσιαστικά το εισιτήριό του για το League Stage της διοργάνωσης, παρότι βρέθηκε να χάνει από την Γιαγκελόνια στην Πολωνία από το γκολ του Ντιεγκέζ στο 5’.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Άκπομ έφερε το παιχνίδι στα ίσια ξεκινώντας το δικό του προσωπικό ρεσιτάλ. Στο 28’ ο Άγιαξ έκανε την ανατροπή με ένα γκολ που πέτυχε ο Χοντς. Και η συνέχεια ανήκε στον Άκπομ, που σκόραρε στο 61ο λεπτό και στο 69’ από την άσπρη βούλα μετατρέποντας τη ρεβάνς με χατ τρικ σε τυπική διαδικασία.

Στο ΓαΣΙΠι της Λευκωσίας ο διαιτητής έκρινε ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή από το αριστουργηματικό φάουλ του Χαμάς και η Ομόνοια άνοιξε το χορό των γκολ απέναντι στη Ζίρε. Στο 34’ ο Σεμέδο έκανε το 2-0 με εύστοχο πέναλτι και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ήταν η σειρά του Στεπίνσκι να σκοράρει από το γύρισμα του Εβάντρο.

Ο Στεπίνσκι πέτυχε κι άλλο γκολ στο 54’ έπειτα από έξοχη ομαδική προσπάθεια και ασίστ του Σίμιτς, ενώ στο 60’ τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Εβάντρο. Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε στο 70’ ο Σεμέδο για την Ομόνοια, που πατά σχεδόν και με τα δύο πόδια στο League Stage του Conference League.

Στο Στάμφορντ Μπριτζ η Τσέλσι βρήκε λύση απέναντι στην άμυνα της Σερβέτ από την άσπρη βούλα με τον Ενκουνκού στο 50’. Στο 76’ ο Μαντουέκε πέτυχε και δεύτερο γκολ κι έδωσε καθαρό προβάδισμα πρόκρισης στους Λονδρέζους.

Πηγή: megatv.com