Ο Απόστολος Χρήστου έγραψε ιστορία κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο, έχασε στα τελευταία μέτρα το χρυσό μετάλλιο.

Ο Απόστολος Χρήστου έφερε το δεύτερο μετάλλιο της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες τουΠαρισιού. Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε στο νήμα το χρυσό μετάλλιο από τον Ούγγρο Κος.

Ο κολυμβητής του Παναγιώτη Βελέντζα είχε γράψει ήδη ιστορία, καθώς εξασφάλισε την παρουσία του σε δεύτερο τελικό στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού και έγινε μόλις ο δεύτερος Έλληνας στην ιστορία που το καταφέρνει, με πρώτο τον Σπύρο Γιαννιώτη

Μάλιστα αυτό δεν θα μπορούσε να περάσει απαρατήρητο από την Οικογένεια του Ολυμπιακού. Ο Ερασιτέχνης με σχετική ανακοίνωση δίνει τα εύσημα στον Απόστολο Χρήστου για την εξαιρετική του επίδοση.

Αναφέρει πιο αναλυτικά: «Μυθικός, θρυλικός, «ασημένιος» Ολυμπιονίκης ο Απόστολος Χρήστου, ο οποίος έκανε υπερήφανη όλη την Ελλάδα. Ο πρωταθλητής του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού έγραψε ιστορία στο Παρίσι, καθώς κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, στα 200μ. ύπτιο!

Το πρώτο μετάλλιο σε Ολυμπιακούς Αγώνες, στην ιστορία της ελληνικής κολύμβησης, ανήκει, πλέον, στον τεράστιο αθλητή του Θρύλου!

Ο «ερυθρόλευκος» κολυμβητής, μετά την κατάκτηση της τέταρτης θέσης στα 100μ. ύπτιο, συμμετείχε για δεύτερη φορά στην καριέρα του σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων και κατάφερε κάτι απίθανο, ιστορικό, ανεπανάληπτο στη γαλλική πρωτεύουσα, αναδείχθηκε δεύτερος σε όλο τον κόσμο στα 200μ. ύπτιο!

Στον τελικό του αγωνίσματος στη Γαλλία, ο πρωταθλητής του Ολυμπιακού ξεκίνησε εξαιρετικά, έκανε τρομερά «περάσματα» στο πρώτο 100άρι (26.39 στο 50αρι, 54.90 στο 100αρι) και τα έδωσε όλα στο τέλος, φτάνοντας μια «ανάσα» από το χρυσό μετάλλιο στο κορυφαίο αθλητικό γεγονός του πλανήτη, πετυχαίνοντας και Πανελλήνιο ρεκόρ, με την απίστευτη επίδοση 1:54.82 (πρώτος ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος, με 1:54.26).»