Η αντίπαλος του Ολυμπιακού, αλλά και του ΠΑΟΚ για το Europa League, Στεάουα Βουκουρεστίου, επέστρεψε στις νίκες.

Επιστροφή στις νίκες για τη Στεάουα Βουκουρεστίου, η οποία επικράτησε με 2-0 της Αράντ σε μια αναμέτρηση που της έδωσε την πολυπόθητη ανάσα μετά από δύο διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα.

Η Στεάουα μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε νωρίς με γκολ του Ενγκεζανά στο 16ο λεπτό, ο οποίος άνοιξε το σκορ με ένα εύστοχο σουτ. Στη συνέχεια, η ομάδα των γηπεδούχων είχε την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμά της όταν ο Μπαλουτά κέρδισε πέναλτι στο 58ο λεπτό, αλλά η εκτέλεση του αποδείχθηκε άστοχη, κρατώντας το σκορ στο 1-0.

«Γ. Καραϊσκάκης»: Αυξήθηκε η χωρητικότητα!

Παρά την αποτυχία του πέναλτι, ο Μπαλουτά ανέλαβε ξανά δράση και, στο 87ο λεπτό, «σφράγισε» τη νίκη με ένα δεύτερο γκολ, κάνοντας το τελικό 2-0.

Με αυτή τη νίκη, η Στεάουα βελτίωσε τη θέση της στη βαθμολογία, αν και παραμένει σε απόσταση επτά βαθμών από την κορυφή, με ένα παιχνίδι λιγότερο. Η ομάδα προετοιμάζεται πλέον για την πρόκληση της League Phase του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ.