Ο Κοστίνια εντάχθηκε στον Ολυμπιακό φέτος για να ενισχύσει τον ανταγωνισμό στο δεξί άκρο της άμυνας, όπου ήδη βρίσκεται ο Ροντινέι.

Ο Κοστίνια εντάχθηκε στον Ολυμπιακό για να ενισχύσει τον ανταγωνισμό στο δεξί άκρο της άμυνας, όπου ήδη βρίσκεται ο Ροντινέι, που προέρχεται από μια εξαιρετική χρονιά, συμβάλλοντας τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Αν και ο Κοστίνια είναι γνωστός για τις επιθετικές και δημιουργικές του ικανότητες, διαπρέπει και στα αμυντικά του καθήκοντα. Το γεγονός ότι συμπεριλήφθηκε στην κορυφαία ενδεκάδα του πορτογαλικού πρωταθλήματος την προηγούμενη σεζόν, όπου διακρίθηκε στις προσωπικές «μονομαχίες» και στα πετυχημένα τάκλιν, το επιβεβαιώνει. Στο πλευρό του Κοστίνια αναμένεται να βρίσκεται και ο Νταβίντ Κάρμο, ένας παλιός φίλος.

Οι δύο παίκτες γνωρίζονται από τις μικρές εθνικές ομάδες της Πορτογαλίας, καθώς είναι συνομήλικοι, στα 24 τους χρόνια. Στην περίοδο 2017-18, ήταν μέλη της ομάδας Κ19 της Πορτογαλίας, όπου συμμετείχαν μαζί σε τρία φιλικά παιχνίδια. Συγκεκριμένα, μοιράστηκαν το γήπεδο για 250 λεπτά, με τον Κοστίνια να παίζει 90 λεπτά σε ένα 0-0 με τον Καναδά, 70 λεπτά σε μια ήττα 1-2 από την Τουρκία και επίσης 90 λεπτά σε μια νίκη 2-0 επί της Κίνας, μαζί με τον Κάρμο.

«Γ. Καραϊσκάκης»: Αυξήθηκε η χωρητικότητα!

Για τον προπονητή Μεντιλίμπαρ, είναι σημαντικό να ξέρει ότι αν ο Κάρμο επιστρέψει στον Ολυμπιακό, θα μπορεί να συνεργαστεί άψογα στην άμυνα, καθώς ήδη γνωρίζει τους Ορτέγκα, Ρέτσο, Ροντινέι, με τους οποίους έπαιξε τα περισσότερα ματς πέρυσι, όπως επίσης και τον Ντόη, ενώ ο Κοστίνια θα τον συμπληρώνει ιδανικά.

Οι δύο παίκτες έχουν αγωνιστεί μαζί σε σύστημα 4-3-3, το οποίο χρησιμοποιεί συχνά ο Μεντιλίμπαρ, με τον Κοστίνια δεξί μπακ και τον Κάρμο αριστερό κεντρικό αμυντικό. Είναι ενδιαφέρον να σημειωθεί ότι ο αριστερός μπακ εκείνης της πορτογαλικής ομάδας ήταν ο Ρούμπεν Βινάγκρε, ο οποίος πέρασε από τον Ολυμπιακό στο παρελθόν, αλλά δεν κατάφερε να ανταποκριθεί στις προσδοκίες που υπήρχαν για αυτόν.