Η δυναμική Ελβετία δεν άφησε καμία ευκαιρία στην πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία, νικώντας την εύκολα με 2-0 στο Βερολίνο.

Το πρώτο μεγάλο σοκ των νοκ-άουτ του Euro ήρθε αμέσως! Η δυναμική Ελβετία δεν άφησε καμία ευκαιρία στην πρώην πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία, νικώντας την εύκολα με 2-0 στο Βερολίνο και προκρίθηκε στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα ΑγγλίαΣλοβακία. Ο Στίβεν Τσούμπερ, παίκτης της ΑΕΚ, αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο τουρνουά, μπαίνοντας ως αλλαγή στο 71ο λεπτό.

Η Ελβετία κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο, όπου η Ιταλία είχε μόνο μία τελική προσπάθεια. Αντίθετα, η ομάδα του Γιακίν δημιούργησε δύο μεγάλες ευκαιρίες και πέτυχε ένα γκολ. Στο 24ο λεπτό, ο Ντοναρούμα απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Εμπολό σε τετ α τετ. Στο 37ο λεπτό, η Ελβετία άνοιξε το σκορ όταν, μετά από όμορφη συνεργασία και ασίστ του Βέργκας, ο Φρόιλερ σκόραρε με σουτ από την περιοχή. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η Ελβετία πλησίασε το 2-0, αλλά ο Ντοναρούμα και το δοκάρι έσωσαν την Ιταλία από τη φάση του φάουλ του Ρίντερ.

Το πήρε πάνω του για Ελ Κααμπί ο Μαρινάκης

Στα πρώτα δευτερόλεπτα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Βάργκας με ένα εκπληκτικό πλασέ διπλασίασε τα τέρματα για την Ελβετία. Η πρώτη ευκαιρία της Ιταλίας ήρθε λίγο αργότερα από μια σέντρα στην περιοχή της Ελβετίας, όταν ο Σερ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του κατά λάθος. Παρά τη φάση αυτή, η Ιταλία δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά. Ο Σκαμάκα είχε δοκάρι στο 74ο λεπτό, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ο Τσούμπερ πέρασε στο ματς τρία λεπτά νωρίτερα και στο 84ο λεπτό απείλησε με σουτ μέσα από την περιοχή, που όμως πέρασε παράλληλα με το τέρμα. Τίποτα δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά και το τελικό σφύριγμα βρήκε τους Ελβετούς να πανηγυρίζουν μια δίκαιη πρόκριση.

Ιταλία (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Ντοναρούμα, Μπαζτόνι, Νταρμιάν (75’ Καμπιάζο), Μαντσίνι, Ντι Λορέντζο, Φατζιόλι (86′ Φρατέζι), Κριστάντε (75’ Πελεγκρίνι), Μπαρέλα (64’ Ρετέγκι), Ελ Σααραουί (46’ Τζακάνι), Κιέζα, Σκαμάκα.

Ελβετία (Μουράτ Γιακιν): Ζόμερ, Ακάντζι, Ροντρίγκες, Σερ, Φρόιλερ, Τζάκα, Αεμπίσερ (90+2′ Στέφεν), Ρίντερ (71’ Στεργίου), Βάργκας (71’ Τσούμπερ), Εντόι (77’ Σιέρο), Εμπολό (77’ Ντουά)