Απίθανος Γιάννης με 34 πόντους, 17 ο Παπανικολάου, ψυχή από όλα τα παιδιά απέναντι στους ΝΒΑερς του Καναδά που έπαιξαν με «υφάκι» και στο τέλος την άκουσαν...

Ακόμα κι αν οι παίκτες του Ζόρντι Φερνάντεθ βρέθηκαν με διψήφιες διαφορές (+16) μπροστά, η «γαλανόλευκη» έκανε μια τρομερή προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, μείωσε στο σουτ, έδειξε τεράστια ψυχή και αυταπάρνηση και μπορεί να ελπίζει σε κάτι καλύτερο στη συνέχεια του τουρνουά.

Συγκλονιστική απόδοση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που έκανε τα πάντα μέσα στο γήπεδο σκοράροντας 34 πόντους, ενώ τρομερός ήταν και ο Κώστας Παπανικολάου με 17 πόντους. Από την άλλη πλευρά, ο Αρ Τζέι Μπάρετ είχε 23 πόντους, ο Σέι Γκίλτζεους-Αλεξάντερ 21 και ο Ντίλον Μπρουκς 14.

Θύρα 7: «Από τον Έβρο ως την Κρήτη μόνο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!» (vid)

Η βαθμολογία του Group A

• Αυστραλία 1-0, 2 βαθμοί, +12
  • Καναδάς, 1-0, 2 βαθμοί, +7
  • Ελλάδα, 0-1, 1 βαθμός, -7
  • Ισπανία, 0-1, 1 βαθμός, -12

Ξεκίνησε… άσχημα!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Καναδά να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να βρίσκει λύσεις επιθετικά με κύριο εκφραστή τον Γκίλντζεους-Αλεξάντερ, καταφέρνοντας να χτίσουν γρήγορα διψήφια διαφορά, χάρη στο 19-7 του 5′. Η Ελλάδα αντέδρασε με τον Γιάννη να ηγείται επιθετικά, ενώ έβγαλε αρκετές άμυνες, με αποτέλεσμα να καταφέρει όχι μόνο να κατεβάσει πολύ τη διαφορά, αλλά βρεθεί στο -2 (24-22) με ένα σουτ του Παπανικολάου. Οι Καναδοί πάντως έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +4 με το 26-22.

Στη δεύτερη περίοδο ο ρυθμός είχε πέσει αισθητά με τις δύο ομάδες να βγάζουν νευρικότητα και να είναι σχετικά άστοχες στα πρώτα λεπτά, με την Εθνική μας να παραμένει κοντά στο σκορ (30-25) στο 12′. Οι Καναδοί πάντως κατάφεραν να βρεθούν ξανά σε διψήφια διαφορά (35-25) στο 14′. Με ένα επιμέρους 11-6 η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη πλησίασε στους πέντε (41-36) στο 18′. Όμως το σύνολο του Ζόρντι Φερνάντεθ βρήκε τον τρόπο να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του αγώνα στο +10 με το 48-38.

Ο Καναδάς μπήκε δυναμικά στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +16 (56-40) στο 22′, δείχνοντας πως έχει τον απόλυτο έλεγχο. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Γιάννης, που με την ορμή του έδωσε τη δυνατότητα στην Ελλάδα να τρέξει ένα επιμέρους 10-2 για να μειώσει σε 58-50 στο 24′. Η Εθνική μας παρέμενε κοντά στο σκορ με… νύχια και με δόντια πλησιάζοντας κι άλλο με το 64-58 στο 28′. Οι Καναδοί πάντως έκλεισαν την περίοδο στο +8 (68-60).

Το πάλεψε, αλλά…

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ελλάδα είχε ένα εξαιρετικό ξεκίνημα, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, ενώ έβαλε και τα σουτ, καταφέρνοντας να πλησιάσει ακόμα και στους τέσσερις πόντους με 72-68 στο 33′. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε ο Καναδάς βρέθηκε στο +12 (80-68), όμως ένα ξέσπασμα της Εθνικής μας έφερε τα πάνω-κάτω, αφού μείωσε στο καλάθι με το 80-78 στο 39′. Ένα μεγάλο καλάθι του Γκίλντζεους-Αλεξάντερ, αλλά και η αστοχία της Ελλάδας, έφεραν εν τέλει τη νίκη στην πλευρά του Καναδά με το τελικό 86-79.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Βάζκεζ, Μπατίστα, Λίστσκα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 38-48, 60-68, 79-86

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/7 σουτ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 3 (1/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 9 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 φάουλ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 3 (1), Παπανικολάου 17 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 34 (11/16 δίποντα, 12/15 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ)

ΚΑΝΑΔΑΣ (Φερνάντεθ): Ντορτ 8 (2), Αλεξάντερ-Γουόκερ (0/4 τρίποντα), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 21 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρεϊ 8 (2/6 σουτ), Πάουελ 6 (4 ριμπάουντ), Λάιλς, Μπάρετ 23 (7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ολίνικ 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νέμχαρντ 2, Μπρουκς 14 (1/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 φάουλ), Μπιρτς

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 14/27 δίποντα, 9/32 τρίποντα, 24/32 βολές, 33 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 25 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Καναδά: 17/33 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 28/32 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 8 επιθετικά), 18 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη, 27 φάουλ