Με.. φόρα από τη νίκη στο Γουέμπλεϊ, η Εθνική Ελλάδας νίκησε 2-0 την Ιρλανδία στο κατάμεστο Καραϊσκάκη με γκολ του Μπακασέτα (48΄) και του Μάνταλου (90'+2'),

Η Εθνική Ελλάδας κέρδισε 2-0 την Ιρλανδία στο «Γ. Καραϊσκάκης», έκανε το «4 στα 4» στον όμιλο του Nations League και πλέον περιμένει τους Άγγλους (14/11), με στόχο την άνοδο στην πρώτη κατηγορία της διοργάνωσης.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Εθνική ήταν καταιγιστική, όμως οι ποδοσφαιριστές του Γιοβάνοβιτς είδαν τον τερματοφύλακα της Ιρλανδίας να αποκρούει τα πάντα!

Μάνταλος: «Κοιτούσα δεξιά-αριστερά και νόμιζα θα δω τον Μπάλντοκ να πανηγυρίζει μαζί μας»

Το γκολ που… ξεκλείδωσε το ματς για την Ελλάδα πέτυχε στο 48ο λεπτό ο Τάσος Μπακασέτας, με ωραίο σουτ έπειτα από στρώσιμο του Τζόλη.

Η Ελλάδα κλείδωσε τη νίκη στις καθυστερήσεις με τον Μάνταλο να πλασάρει σε κενή εστία, έπειτα από λάθος του Κέλεχερ.

Έτσι, η Εθνική μας συνέχισε με το απόλυτο στο UEFA Nations League και έφτασε τους 12 βαθμούς, τρεις περισσότερους από την Αγγλία, την οποία και θα υποδεχθεί την επόμενη αγωνιστική.

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Βλαχοδήμος, Ρότα, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Γιαννούλης, Σιώπης, Κουρμπέλης (82′ Κουρμπέλης), Μπακασέτας (72′ Ζαφείρης), Τζόλης (82′ Τσιμίκας), Μασούρας (65′ Πέλκας), Παυλίδης (72′ Δουβίκας).

ΙΡΛΑΝΔΙΑ: Κέλεχερ, Μπρέιντι, Σκέιλς, Κόλινς, Ο’Σέι, Κάλεν, Νάιτ (73′ Μολούμπι), Σμόντικς (73′ Τζόνστον), Πάροτ, Φέργκιουσον (57′ Τειλορ), Ογκμπένε (57′ Εμποσέλε).