Πώς το διατύπωσε ο Φραν Βέλεθ; «Γνωρίζαμε τις αδυναμίες του Ολυμπιακού και εκεί τον χτυπήσαμε», δήλωσε ο Ισπανός αμυντικός του Άρη.

Πώς το διατύπωσε ο Φραν Βέλεθ; «Γνωρίζαμε τις αδυναμίες του Ολυμπιακού και εκεί τον χτυπήσαμε», δήλωσε ο Ισπανός αμυντικός του Άρη. Αυτή η φράση περιέχει όλη την ουσία της ήττας του Ολυμπιακού από τον Άρη στο Χαριλάου. Μπορεί να φαίνεται απλό, αλλά αντικατοπτρίζει πλήρως την πραγματικότητα.

Ο Άρης ήταν σε δύσκολη θέση, και ίσως και ο προπονητής Άκης Μάντζιος να ένιωθε πίεση μετά την ήττα με 2-3 από τον ΟΦΗ. Τι έκαναν οι παίκτες της ομάδας μέσα στην εβδομάδα; Μελέτησαν προσεκτικά το 0-0 του Ολυμπιακού με τον Παναιτωλικό. Ήξεραν ότι αν κατάφερναν να κλείσουν τους χώρους στο κέντρο, ο Ολυμπιακός θα βασιζόταν πάλι στις σέντρες. Επιπλέον, ήταν γνωστό πως όταν οι γραμμές του Ολυμπιακού ανεβαίνουν ψηλά, δημιουργούνται σημαντικά κενά στην άμυνά του, ειδικά στις γρήγορες αντεπιθέσεις των αντιπάλων.

Άρης – Ολυμπιακός: Δε δόθηκε οφσάιντ στο δεύτερο γκολ!

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να δημιουργήσει τρεις ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο με αντεπιθέσεις. Στο δεύτερο ημίχρονο, αν είχε τολμήσει περισσότερο, θα μπορούσε να έχει ακόμα περισσότερες φάσεις. Ωστόσο, συχνά όταν πλησίαζε στη μεσαία γραμμή, επέλεγε να επιστρέψει την μπάλα πίσω αντί να συνεχίσει μπροστά.

Ο Άρης, όμως, πήρε το ρίσκο. Και έχει σαφώς ανώτερη ποιότητα στην επίθεση από τον Παναιτωλικό. Ο Μανού Γκαρθία πραγματοποίησε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του με τη φανέλα του Άρη, ενώ ο Μορόν, αν ήταν πιο προσεκτικός, θα μπορούσε να έχει σκοράρει τουλάχιστον ακόμα ένα γκολ!

Όπως βλέπουμε, εστιάζουμε περισσότερο στον Άρη, γιατί του αξίζουν τα εύσημα για το γεγονός ότι διάβασε εξαιρετικά το παιχνίδι του Ολυμπιακού και τον περιόρισε αποτελεσματικά.

Ο Ολυμπιακός σε διάστημα 100 λεπτών δημιούργησε μόνο δύο ουσιαστικές ευκαιρίες για γκολ. Οι υπόλοιπες επιθετικές προσπάθειες προήλθαν από εκτελέσεις φάουλ των Ολιβέιρα και Τσικίνιο.

Υποτίθεται ότι ο Ολυμπιακός είχε πληγωθεί από την ισοπαλία με τον Παναιτωλικό και ότι οι παίκτες του θα πήγαιναν στη Θεσσαλονίκη με μαχητικό πνεύμα για να ανακάμψουν. Τι είδαμε όμως; Τον Άρη να ανοίγει το σκορ στο 3ο λεπτό με μεγάλη ευκολία. Ο Ντιαντί πέρασε εύκολα τον Ορτέγκα, ο Μανού πλάσαρε ανενόχλητος και έκανε το 1-0 από νωρίς.

Ο προπονητής Μεντιλίμπαρ μίλησε με σοφία. Δεν στάθηκε σε αποφάσεις διαιτησίας ή στη σωστή ή λάθος εφαρμογή του VAR στο δεύτερο γκολ του Άρη.

Όλα αυτά είναι δευτερεύουσας σημασίας όταν φαίνεται καθαρά ότι υπάρχουν αγωνιστικά προβλήματα. Είναι το δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στο οποίο ο Ολυμπιακός δεν εμφανίζεται δυνατός για 45 λεπτά και μετά προσπαθεί να ανατρέψει την κατάσταση. Ένας Ολυμπιακός χωρίς έμπνευση, χωρίς δημιουργικές επιθέσεις, και πολύ προβλέψιμος.