Ο Ολυμπιακός για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα έχασε ένα δικό του παιχνίδι στην Πόλη από την Εφές με 91-89 και έπεσε το ρεκόρ του στο 2-2.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε τις υποχρεώσεις του για την 4η αγωνιστική της Ευρωλίγκα στο πλαίσιο της πρώτης διαβολοβδομάδας της κανονικής περιόδου με το ματς στην Πόλη κόντρα στη Εφές, όπου και ηττήθηκε με 91-89 από τραγικά δικά του λάθη.

Οι «ερυθρόλευκοι» αν και έλεγχαν το ρυθμό στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν ακόμα και στο +14 και στο +8 στο 32ο λεπτό, τελικά «αυτοκτόνησαν» κάνοντας παιδικά λάθη και ηττήθηκαν στο τέλος.

Γουόκαπ στο thrylos24.gr: «Φουρνιέ και Βεζένκοφ κάνουν πιο εύκολη τη δουλειά μου» (video)

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βεζένκοφ με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο ΜακΚίσικ με 17 πόντους και 5 ασίστ.

Επίσης ο Φουρνιέ είχε 20 πόντους, αλλά έκανε τα 2 από τα 3 κρίσιμα λάθη στο τέλος και έχασε το σουτ της ισοφάρισης.

Πλέον επόμενος αντίπαλος την Κυριακή (20/10, 17:15) εκτός έδρας η Καρδίτσα για την 3η αγωνιστική του Πρωταθλήματος και η Μπάγερν στο Μόναχο (25/10, 21:45) για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός από το +14, στο +3 στο ημίχρονο λόγω άμυνας

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός και παρότι ο καλός Φουρνιέ (5π, 1ριμπ) βγήκε με 2 φάουλ, είχε το προβάδισμα με 12-3 (στο 4ο λεπτό).

Με τον Βεζένκοφ να φτάνει τους 8 η διαφορά πήγε και στο ΄+13 (18-5) στο 7ο λεπτό με απόλυτη ερυθρόλευκη κυριαρχία.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά με 23-11 και να έχει 6 κλεψίματα, 9 ασίστ για 1 μόλις λάθος, παρότι σούταρε 1/5 τρίποντα και με τον Φαλ εκτός με 2 φάουλ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λάρκιν πέτυχε 7 σερί πόντους και μείωσε σε 25-18 (στο 12′), όμως ο Ντόρσεϊ (5π, 3ασ) ανέβασε άμεσα τη διαφορά ξανά σε διψήφια επίπεδα (30-18 στο 13′).

Η άμυνα του Ολυμπιακού είχε τεράστια προβλήματα και με σοβαρή έλλειψη συγκέντρωσης και τον Λάρκιν να έχει 12 πόντους και 1 ασίστ το σκορ έγινε 32-28 (στο 14′).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πρόσκαιρα αντέδρασε και προηγήθηκε ξανά με 37-28 (στο 17′), αλλά η άμυνα της πλέον είχε χάσει την σκληράδα της.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε 44-41 και buzzer beater του εξαιρετικού Ντόρσεϊ (9π, 3ασ) από ασίστ του καλού ΜακΚίσικ (6π, 4ασ) και τον Ολυμπιακό να δέχεται 30 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και να χάνει μεγάλο μέρος του προβαδίσματος των 14-15 πόντων

Ο Ολυμπιακός από το +8 στο 32′ το έκανε θρίλερ!

Το δεύτερο μέρος στην Πόλη άρχισε με τις δύο ομάδες άστοχες και τον Ολυμπιακό να χάνει και τα αμυντικά ριμπάουντ, αλλά να προηγείται με 47-45 (στο 24′).

Ο Φουρνιέ φτάνοντας τους 13 με το 3/4 τρίποντα έκανε το σκορ 59-53 στο 27ο λεπτό, αλλά οι Πειραιώτες δεν είχαν την ίδια σταθερότητα στην απόδοση τους.

Η τρίτη περίοδος έληξε με 70-65 με buzzer beater τρίποντο του Φουρνιέ (18π.), αλλά την άμυνα του Ολυμπιακού να αποτελεί το μεγάλο πρόβλημα σε εκείνο το χρονικό σημείο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βιλντόζα (2π, 3ασ, 2ριμπ) με λέι απ και ασίστ στον Ράιτ για καλάθι και φάουλ έκανε το σκορ 75-67 στο 32ο λεπτό, αλλά η Εφές είχε ρυθμό στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός χάρη στην επίθεση του κρατούσε το προβάδισμα με 79-76 στο 34ο λεπτό, όμως αμυντικά «αιμορραγούσε» συνεχώς, αλλά ο σπουδαίος ΜακΚίσικ (14π, 5ασ) στο 35ο λεπτό με ένα ακόμα μεγάλο σουτ έκανε το 82-78 και έδωσε βαθιά ανάσα στην ομάδα του.

Η Εφές εκμεταλλεύτηκε την κακή ερυθρόλευκη άμυνα και ισοφάρισε σε 82-82 περίπου 4 λεπτά πριν το τέλος με τον Λάρκιν να φτάνει τους 22 πόντους.

Ο Μπράιαντ με τρίποντο έβαλε και μπροστά την Εφές με 85-82 και όλα έδειχναν ανατροπή και κατάρρευση στο 37′!

Ο Φουρνιέ με 2/2 βολές και ο Φαλ επίσης με 2/2 έδωσαν το προβάδισμα ξανά στον Ολυμπιακό (στο 38′), αλλά ο Λάρκιν έκανε το 87-86 στο 1:30.

Ο Ολυμπιακός έκανε τρία σερί λάθη με δύο του Φουρνιέ και τον ΜακΚίσικ και ο Μπράιαντ με καλάθι στα 9” έδωσε τη νίκη στην Εφές με 89-86, αφού αστόχησε στο τέλος για την ισοφάριση ο Φουρνιέ.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 41-44, 65-70, 91-89.