Η επερχόμενη ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού, η Μάλμε, έκανε μια εντυπωσιακή εμφάνιση, συντρίβοντας την Τζουργκάρντεν με σκορ 4-0.

Η Μάλμε μετέτρεψε το ντέρμπι κορυφής του σουηδικού πρωταθλήματος σε μονόπλευρη υπόθεση. Η ομάδα που απέκλεισε τον ΠΑΟΚ από το Champions League και θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Ολυμπιακό, κατέγραψε έναν θριαμβευτικό αγώνα, επικρατώντας με 4-0 επί της Τζουργκάρντεν, η οποία θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό. Με αυτή τη νίκη, η Μάλμε εδραιώθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 48 βαθμούς, αφήνοντας τη δεύτερη Τζουργκάρντεν στους 38.

Από τα πρώτα λεπτά, η Μάλμε ανέλαβε πλήρως τον έλεγχο του αγώνα, αναγκάζοντας την αντίπαλό της να παίξει παθητικά. Ο Μπολίν άνοιξε το σκορ στο 10ο λεπτό, με τον Κρίστιανσεν να διπλασιάζει τα τέρματα στο 20’. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ένα αυτογκόλ του Λάρσον έφερε το σκορ στο 3-0. Ο Τελίν στο 80ο λεπτό ολοκλήρωσε τον θρίαμβο της Μάλμε, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0.

Μάλμε: Νταλίν, Λάρσεν, Γιάνσον, Ρέσλερ (88′ Όλσον), Μπολίν (75′ Αλί), Πένια (76′ Ρόσενγκρεν), Γιόνσεν, Μπουσανέλο, Κρίστιανσεν (46′ Μπεργκ), Τελίν, Μποτέιμ (64′ Ζάτερστρομ).

Τζουργκάρντεν: Ρίνε, Σταχλ, Λάρσον (46′ Τένιο), Ντάνιελσον, Κοσούγκι, Σούλερ, Σάμποβιτς (88′ Στένσον), Φαλένιους (46′ Ραντέτινατς), Ενγκουέν (64′ Άσλουντ), Βικχέιμ (46′ Χούμετ), Χαράλα.