Στην πρεμιέρα τους στο νέο Champions League, Παρί Σεν Ζερμέν, Ντόρτμουντ και Σέλτικ ξεκίνησαν με νίκες. Ισόπαλες χωρίς γκολ Σίτι και Ίντερ.

Σέλτικ – Σλόβαν Μπρατισλάβας 5-1

Στην Σκωτία, η Σέλτικ έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην Σλόβαν Μπρατισλάβας, επικρατώντας εντός έδρας με 5-1 και ξεκινώντας με το δεξί στη League Phase του Champions League.

Τον… χορό των γκολ άνοιξε ο Λίαμ Σκέιλς στο 17′ για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος όμως το θέαμα ανέβηκε κατακόρυφα.

Ολυμπιακός: H πιθανότητα για… μία κίνηση ακόμα

Αρχικά στο 47′ ο Κιόγκο Φουρουχάσι έκανε το 2-0, ενώ εννέα λεπτά αργότερα, ο Άρνε Ένγκελς ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Η Σλόβαν μείωσε σε 3-1 με τον Κέβιν Βίμερ στο 60′, αλλά στο 70′ ο Νταϊζέν Μαέντα έγραψε το 4-1. Το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Άνταμ Άινταχ στο 86ο λεπτό.

Παρί Σεν Ζερμέν – Χιρόνα 1-0

Η Παρί Σεν Ζερμέν έφτασε κοντά στην… γκέλα στην πρεμιέρα της στο Champions League, αλλά το γκολ του Μέντες στις καθυστερήσεις, μετά από το ολέθριο λάθος του τερματοφύλακα Γκαζανίγα, της έδωσε τη νίκη.

Μπριζ – Ντόρτμουντ 0-3

Ιδανικά ξεκίνησε τον ταξίδι τους στη League Phase του ανανεωμένου Champiosn League η φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης, Ντόρτμουντ, με τον Τζέιμι Μπάινο-Γκίτενς να έρχεται από τον πάγκο και με δύο γκολ να ανοίγει τον δρόμο των Γερμανών για το 0-3. Βασικός και για 85 λεπτά αγωνίστηκε ο Χρήστος Τζόλης.

Μάντσεστερ Σίτι – Ίντερ 0-0

Μάντσεστερ Σίτι και Ίντερ έμειναν στο 0-0 στο «Etihad» στην πρεμιέρα τους στο νέο Champions League. Οι «Πολίτες» κυριάρχησαν κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο όπου έκλεισαν τους φιλοξενούμενους στο μισό γήπεδο και έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες.

Ωστόσο, οι «νερατζούρι» άντεξαν και πήραν τον βαθμό, κόντρα στην ομάδα που τους στέρησε την κούπα το 2023 στον τελικό της Κωνσταντινούπολης.