Άκρως ενδιαφέρουσα ήταν η πρώτη… δόση της τρίτης αγωνιστικής της League Phase του Champions League!

Ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα ήταν η πρώτη… δόση της τρίτης αγωνιστικής της League Phase του Champions League!

Ξεχώρισε η ματσάρα της Ρεάλ με την Ντόρτμουντ. Λίγους μήνες μετά την ήττα τους στον τελικό της διοργάνωσης από τη «Βασίλισσα», οι Βεστφαλοί έκαναν ονειρικό πρώτο ημίχρονο στο «Μπερναμπέου», αλλά έζησαν τον απόλυτο εφιάλτη στο δεύτερο όπου το 0-2 μετατράπηκε σε 5-2.

Ο λόγος που αγωνίστηκε ο «ανενεργός» Ανδρούτσος
Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο ασταμάτητος Βινίσιους που πέτυχε χατ-τρικ και έδειξε πως βρίσκεται σε εκπληκτική κατάσταση. Η Ρεάλ σάρωσε την Ντόρτμουντ, πέτυχε τη δεύτερη νίκη της σε τρία ματς και πλέον στρέφει την προσοχή της στο μεγάλο ντέρμπι του Σαββάτου με την Μπαρτσελόνα για τη La Liga στο ίδιο γήπεδο.

Σε αυτή τη βραδιά όμως είχαμε και δύο μεγάλες εκπλήξεις. Ο Περίν έπιασε το πέναλτι του Μιλό στο 86′, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τουρέ με τρομερό γκολ ξέρανε την Γιουβέντους και χάρισε στην Στουτγκάρδη την πρώτη της νίκη, με 1-0. Η άλλη μεγάλη έκπληξη έγινε στο Παρίσι, όπου η PSV μπλόκαρε την Παρί και της πήρε ισοπαλία με 1-1.

Ιστορία έγραψε η Χιρόνα με το 2-0 επί της Σλόβαν, καθώς αυτή ήταν η πρώτη της νίκη στην ιστορία της στη διοργάνωση ενώ σεφτέ έκανε η Μίλαν με το 3-1 επί της Μπριζ. Η εντυπωσιακή Μονακό έφτασε τους επτά βαθμούς με το 5-1 επί του Ερυθρού Αστέρα ενώ η Άρσεναλ νίκησε δύσκολα με 1-0 τη Σαχτάρ.

Εύκολες νίκες πανηγύρισαν οι Άστον Βίλα και Σπόρτινγκ που επικράτησαν με 2-0 των Μπολόνια και Στουρμ Γκρατς αντίστοιχα. Μάλιστα οι «χωριάτες» έχουν το απόλυτο και είναι μόνοι πρώτοι στη βαθμολογία.