Στην κλήρωση των ομίλων του Europa League, ο Ολυμπιακός κληρώθηκε να αντιμετωπίσει μια επικίνδυνη και ιστορική ομάδα, τη Ρέιντζερς.

Στην κλήρωση για τη φάση των ομίλων του Europa League, ο Ολυμπιακός κληρώθηκε να αντιμετωπίσει μια επικίνδυνη και ιστορική ομάδα, τη Ρέιντζερς. Η σκωτσέζικη ομάδα θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο «Ναό» στις 7 Νοεμβρίου, στις 19:45. Πριν από αυτό, η Ρέιντζερς υπέστη βαριά ήττα με 3-0 από τη Σέλτικ στο παραδοσιακό σκωτσέζικο ντέρμπι, γεγονός που εντείνει τις ανησυχίες για την απόδοσή της.

Η Ρέιντζερς βρέθηκε σε δύσκολη θέση από την αρχή, μένοντας πίσω στο σκορ στο 17ο λεπτό με γκολ του Μαέντα. Λίγο πριν το ημίχρονο, στο 40ο λεπτό, ο Φουρουχάσι διπλασίασε τα τέρματα για τη Σέλτικ, με τους δύο Ιάπωνες επιθετικούς να κυριαρχούν στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού, με τη Σέλτικ να εξασφαλίζει τη νίκη στο 75ο λεπτό με δυνατό σουτ του ΜακΓκρέγκορ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Η σύνθεση της Ρέιντζερς υπό την καθοδήγηση του Φιλίπ Κλεμάν ήταν η εξής: Μπάτλαντ, Ταβερνίερ, Σούταρ, Πρόπερ (81′ Μπάλογκαν), Ζεφτέ, Στέρλινγκ (81′ Ράσκιν), Μπάρον, Ντιομαντέ (58′ Λόρενς), Ματοντό (38′ λ. τρ. ΜακΚόσλαντ), Τσέρνι (82′ Ιγκαμάν), Ντέσερς.