Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης νεανίδων επιστρέφει από το Τσενγκντού της Κίνας με το ασημένιο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ18.

Η εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης νεανίδων επιστρέφει από το Τσενγκντού της Κίνας με το ασημένιο μετάλλιο. Στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Κ18, η ομάδα της Ευτυχίας Καραγιάννη ηττήθηκε με σκορ 11-9 από την Ισπανία, κυρίως λόγω της χαμηλής απόδοσης στην επίθεση με παίκτρια παραπάνω (2/8) και κάποιων αμυντικών λαθών σε κρίσιμα σημεία.

Αυτό είναι το τέταρτο μετάλλιο της Ελλάδας σε έξι διοργανώσεις αυτής της ηλικιακής κατηγορίας, και το δεύτερο συνεχόμενο ασημένιο, αφού πριν δύο χρόνια στο Βελιγράδι είχε ηττηθεί από τις ΗΠΑ στον τελικό. Για την Ισπανία, αυτό ήταν το δεύτερο χρυσό σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ18, με το πρώτο να έχει έρθει το 2018.

Στην πρώτη περίοδο, η Καραμπέτσου και η Πεναλβέρ σημείωσαν από δύο γκολ, διαμορφώνοντας το 2-2, ενώ το παιχνίδι παρέμεινε ισορροπημένο και στο δεύτερο οκτάλεπτο, με την Ισπανία να παίρνει προβάδισμα, αλλά την ελληνική ομάδα να ισοφαρίζει. Με το σκορ στο 4-4, η Ντε λος Ρέγες απέκρουσε πέναλτι της Πιοβάν, και η Περαγόν έκανε το 5-4 πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην αρχή του τρίτου οκταλέπτου, η Αλμέδα έδωσε στην Ισπανία προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως οι Κλαψιανού και Δρακωτού απάντησαν γρήγορα, μειώνοντας τη διαφορά, ενώ η Κρασσά απέκρουσε κρίσιμη επίθεση με παίκτρια λιγότερο. Η Ελλάδα είχε την ευκαιρία να περάσει μπροστά μετά από αποβολή και τάιμ-άουτ, αλλά η Πιοβάν αστόχησε, και η Ισπανία εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία, σημειώνοντας τρία διαδοχικά γκολ σε ενάμιση λεπτό, ανεβάζοντας το σκορ στο 9-6.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, με τη Φουράκη να μειώνει με ένα ωραίο λόμπα, αλλά η Δρακωτού έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει τη διαφορά. Η Πεναλβέρ με πέναλτι ξαναέφερε τη διαφορά στα τρία γκολ, ενώ η Κοβάτσεβιτς μείωσε, αλλά η ομάδα μας δεν κατάφερε να βρει λύσεις στην επίθεση. Το τέταρτο γκολ της Πεναλβέρ, λίγο πριν το τέλος, οριστικοποίησε την κατάκτηση του τίτλου από την Ισπανία.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-3, 2-4, 3-2.

Η σύνθεση της ελληνικής ομάδας: Κωνσταντοπούλου, Μαργαρίτη, Κοβάτσεβιτς (3), Φουράκη (1), Δρακωτού (1), Πιοβάν, Μπέτα, Γαλανοπούλου, Κλαψιανού (1), Καραμπέτσου (3), Κυριακοπούλου, Οικονόμου, Κρασσά. Στην αποστολή συμμετείχαν επίσης οι Κανελλοπούλου και Παπαδοπούλου.

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ουγγαρία, νικώντας τις ΗΠΑ στον μικρό τελικό με 14-13, χάρη σε γκολ της Χάιντου λίγο πριν το τέλος.