Ο Φάμπιο Μαρέσκα, διαιτητής όπου είχε διακόψει το περσινό ντέρμπι, λόγω της κροτίδας με τον Χουάνκαρ, θα βρεθεί στο «Κλ. Βικελίδης».

Η επιλογή του Ιταλού διαιτητή Φάμπιο Μαρέσκα για τον κρίσιμο αγώνα του Ολυμπιακού με τον Άρη έχει προκαλέσει έντονες αντιδράσεις, κυρίως λόγω του αμφιλεγόμενου παρελθόντος του απέναντι στον σύλλογο του Πειραιά. Ο Μαρέσκα, που δεν ανήκει στην ελίτ κατηγορία των διαιτητών αλλά στη β’ κατηγορία, είχε διαιτητεύσει το επεισοδιακό ντέρμπι Ολυμπιακός Παναθηναϊκός τον Οκτώβριο του 2022, όπου το παιχνίδι διακόπηκε εξαιτίας της κροτίδας που έπεσε στον Χουάνκαρ και τελικά κατακυρώθηκε υπέρ του Παναθηναϊκού στα χαρτιά. Το γεγονός αυτό, μαζί με άλλες αποφάσεις του σε εκείνο το παιχνίδι, έχει αφήσει μια αρνητική εικόνα στους φιλάθλους του Ολυμπιακού.

Μαρέσκα ο… ακατάλληλος!

Στο συγκεκριμένο ντέρμπι, οι αποφάσεις του Μαρέσκα θεωρήθηκαν ιδιαίτερα ευνοϊκές για τον Παναθηναϊκό, με αποκορύφωμα το ανύπαρκτο φάουλ που έδωσε στο ξεκίνημα, επιτρέποντας στους «πράσινους» να προηγηθούν με 0-1. Επιπλέον, ο Ιταλός ρέφερι κατηγορήθηκε για ανοχή στις καθυστερήσεις του τερματοφύλακα Μπρινιόλι και για σκληρή στάση απέναντι στον Φορτούνη, ο οποίος τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία. Τα δύο λεπτά καθυστερήσεων στο πρώτο ημίχρονο, παρά τον τραυματισμό του Παλάσιος, ενίσχυσαν περαιτέρω τη δυσαρέσκεια των «ερυθρολεύκων».

Έξαλλοι στον Βόλο με Φωτιά: «Ντροπή και μόνο ντροπή»

Η επιλογή βαραίνει τον Λανουά

Η επιλογή του Μαρέσκα για τον αγώνα με τον Άρη στην Θεσσαλονίκη, θεωρείται από πολλούς σκανδαλώδης, με τις ευθύνες να βαραίνουν τόσο τον αρχιδιαιτητή της ΚΕΔ, Στεφάν Λανουά, όσο και τον βοηθό του, Πάολο Βαλέρι, ο οποίος είναι επίσης Ιταλός. Ο ορισμός του Μαρέσκα σε ένα τόσο κρίσιμο παιχνίδι, ιδίως με το ιστορικό του απέναντι στον Ολυμπιακό, έχει δημιουργήσει κλίμα ανησυχίας για το κατά πόσο θα μπορέσει να διευθύνει τον αγώνα με αμεροληψία και αντικειμενικότητα.

Αυτός ο διορισμός προσδίδει στο ματς «ειδικές συνθήκες», καθώς οι παίκτες και το επιτελείο του Ολυμπιακού θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί τόσο απέναντι στον αντίπαλο όσο και απέναντι στις διαιτητικές αποφάσεις. Είναι σαφές ότι ο αγώνας στη Θεσσαλονίκη αποκτά πλέον μια επιπλέον διάσταση, με τον ρόλο του διαιτητή να τίθεται στο επίκεντρο της προσοχής πριν καν ξεκινήσει το παιχνίδι.