Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στη Θεσσαλονίκη και το «Κλ. Βικελίδης», γνωρίζοντας την ήττα με 2-1, έχοντας παράλληλα και μία προβληματική εικόνα.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» για την 5η αγωνιστική της Super League, σε ένα από τα πιο δυνατά και παραδοσιακά ντέρμπι του ελληνικού πρωταθλήματος. Οι «ερυθρόλευκοι» ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη με στόχο να επιστρέψουν στις νίκες, μετά την ισοπαλία με τον Παναιτωλικό. Και να συνεχίσουν την πορεία τους προς την κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ παρέταξε την ομάδα του με την κατάλληλη στρατηγική για να αντιμετωπίσει την επιθετική πίεση του Άρη, ο οποίος πάντα εμφανίζεται δυνατός στην έδρα του. Ο Άρης, από την πλευρά του, επιδίωξε να εκμεταλλευτεί την έδρα και το πάθος των οπαδών του για να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα κόντρα στον Ολυμπιακό.

@thrylos24.gr

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Χωρίς κάποια αλλαγή είδαμε την ενδεκάδα των γηπεδούχων του Άρη, με τον Άκη Μάντζιο να ρίχνει τους Μάγιο και Βέλεθ, όμως δεν άλλαξε το κέντρο του. Συγκεκριμένα, ο Κουέστα βρέθηκε στην εστία. Στην άμυνα είδαμε τους Μπράμπετς, Βέλεθ, Μάγιο και Μόντσου. Μπροστά τους οι Σιφουέντες, Μανού. Ενώ οι Ντιαντί, Σίστο και Μορόν, συμπλήρωσαν την ενδεκάδα.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Σίντκλεφ, Σαμόρα, Φετφατζίδης, Σαβέριο, Νταρίντα, Χουάνκαρ, Ζίλ Ζαν, Μοντόγια, Ρόουζ.

Για τους φιλοξενούμενους, ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ επέλεξε τον Τζολάκη στην εστία, ενώ στην άμυνα είδαμε τους Ορτέγκα, Κάρμο, Ντόη και Ροντινέι από αριστερά προς δεξιά. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Έσε και Γκαρθία, με τον Τσικίνιο να βρίσκεται πιο μπροστά. Οι Μάρτινς και Βέλντε πλαισίωσαν επιθετικά τον Ελ Κααμπί.
Στον πάγκο βρέθηκαν οι: Πασχαλάκης, Μπιανκόν, Πιρόλα, Στάμενιτς, Γιάρεμτσουκ, Γουίλιαν, Κοστίνια, Ολιβέιρα, Αποστολόπουλος.

Πληγώθηκε νωρίς ο Ολυμπιακός!

Οι γηπεδούχοι σκόραραν κυριολεκτικά στην πρώτη ευκαιρία που είχαν, καθώς μετά από εξαιρετική ενέργεια του Ντιαντί, ο ίδιος βρήκε τον Μάνου Γκαρθία, που πλάσαρε εύστοχα, κερδίζοντας τον Τζολάκη. Φάση που έγινε μόλις στο 3ο λεπτό.

Στα επόμενα λεπτά, ο Θρύλος προσπάθησε να βρει αντίδραση, αφενός στο 11’ ο Βέλντε απείλησε με μία σέντρα που όμως δεν βγήκε κάτι απ’ αυτή. Επιπλέον, ο Μάρτινς έχασε μία ευκαιρία για σουτ, όμως ο παίκτης απ’ το Πράσινο Ακρωτήρι δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει. Στο 19’, ο Ελ Κααμπί έκανε μία κεφαλιά εντός περιοχής, δίχως ωστόσο να παραβιάσει την εστία του Κουέστα. Ο Βέλντε αμέσως μετά έκανε ένα σουτ εκτός περιοχής, με τον Κουέστα να μπλοκάρει, όμως να έχει σφυριχτεί φάουλ. Το οποίο εκτέλεσε ο Τσικίνιο, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

Το χειρότερο σενάριο για το πρώτο μέρος

Μετά το μισάωρο, ο Άρης έχασε και δεύτερη τεράστια ευκαιρία να σκοράρει, μετά από λάθος του Ντόη, καθώς ο Μάνου Γκαρθία έκανε γύρισμα από τα αριστερά, ο Ορτέγκα έκοψε. Όμως, ο Μόντσου πήρε το «ριμπάουντ», κάνοντας ένα σουτ, με τον Αργεντινό να είναι ξανά σωτήριος. Ο Τσικίνιο, στο 36’ με εκτέλεση φάουλ έχασε ακόμη πιο μεγάλη ευκαιρία, με την μπάλα επίσης να καταλήγει ελάχιστα άουτ, σε μία καλύτερη εκτέλεση από πριν.

Σα να μην έφτανε αυτό, στο 40’ ο Μανού Γκαρθία βρίσκει με εξαιρετική πάσα τον Μορόν, με τον στράικερ του Άρη να κάνει το 2-0. Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 4′, με τον Θρύλο να είχε ένα «βουνό» να διαχειριστεί.

Ολυμπιακός: Σκόραρε στην εκπνοή με τον Ελ Κααμπί!

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, οι Γουίλιαν και Ολιβέιρα πήραν τη θέση των Βέλντε και Γκαρθία. Ενώ ο Άρης δεν είχε κάποια αντικατάσταση.

Ο Γουίλιαν έκανε ένα σουτ, το οποίο κατέληξε κόρνερ, με τον Ελ Κααμπί στη συνέχεια να μην μπορεί να απειλήσει. Οι γηπεδούχοι είχαν οπισθοχωρήσει, με τους Πειραιώτες να κυκλοφορούν την μπάλα, οι Ροντινέι – Μάρτινς, αλλά και Γουίλιαν προσπαθούσαν να δημιουργήσουν.

Στο 65’ ο Μορόν έχασε τρομερή ευκαιρία για το 3-0, όμως ευτυχώς για τους «ερυθρόλευκους» η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Ολιβέιρα έκανε ένα σουτ, το οποίο βρήκε σε πόδια αμυντικών, με τον Μεντιλίμπαρ να ρίχνει τον Γιάρεμτσουκ αντί του Τσικίνιο. Δεν άργησε να βρει φάση ο Ουκρανός, με τους γηπεδούχους όμως να ανταποκρίνονται σωστά.

Με τη συμπλήρωση 71’ ο Σέρτζιο Ολιβέιρα είχε κι εκείνος μία καλή εκτέλεση φάουλ. Ο Μεντιλίμπαρ στις τελευταίες του κινήσεις, έριξε τους Κοστίνια και Μπιανκόν, αντί των Μάρτινς και Ντόη. Με τον Ροντινέι να παίζει ως εξτρέμ τα λεπτά αυτά, με τον Πορτογάλο να παίζει στο δεξί άκρο της άμυνας.

Ο Άρης έχασε κι άλλη ευκαιρία, με τον Νταρίντα να βρίσκει τον Μορόν στα δεξιά. Εκείνος πάτησε στην περιοχή, κάνοντας το πλασέ, όμως ο Τζολάκης απέκρουσε. Επίσης, στο 85’ ο Μόντσου έκανε κι εκείνος ένα σουτ. Τα… μαρτυρικά λεπτά των καθυστερήσεων ήταν έξι, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει στο 96′ με τον Ελ Κααμπί, πλασάροντας τον Κουέστα.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Μάγιο, Φρίντεκ, Μπράμπετς, Βέλεθ, Μόντσου, Ντιάντι, Σιφουέντες, Μ. Γκαρθία, Σίστο, Μορόν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη, Κάρμο, Ορτέγκα, Γκαρθία, Έσε, Μαρτίνς, Τσικίνιο, Βέλντε, Ελ Κααμπί.