Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη που ζητούσε στο Μάλμε, βρέθηκε συνολικά σε καλή κατάσταση και πλέον κοιτάζει το πώς αυτά τα στοιχεία θα τα δει και στο πρωτάθλημα. Γράφει ο Μιχάλης Μαχαίρας...

Ο Ολυμπιακός συνεχίζει ακάθεκτος την πορεία του στη League Phase του Europa League, πετυχαίνοντας μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Μάλμε με 1-0, χάρη σε ένα υπέροχο γκολ του Αγιούμπ Ελ Κααμπί. Και μία ακόμη πιο ωραία ενέργεια από τον Ζέλσον Μάρτινς, ο οποίος ήταν μαγικός απόψε.

Ολυμπιακός: Διπλασίασε τις ευρωπαϊκές του νίκες, έβαλε τις βάσεις για πρόκριση

Οι «ερυθρόλευκοι» του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ παρουσίασαν εξαιρετική εικόνα στη Σουηδία και έφτασαν στους έξι βαθμούς, μετά και την εντυπωσιακή νίκη επί της Μπράγκα με 3-0, καθιερώνοντας τη θέση τους ως διεκδικητές πρόκρισης.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 30ο λεπτό, όταν ο Ζέλσον Μάρτινς έκανε μια φανταστική ατομική προσπάθεια. Πέρασε δύο αντιπάλους του πάνω στη γραμμή και έδωσε μια άψογη ασίστ στον Ελ Κααμπί, ο οποίος με εξαιρετικό τελείωμα έγραψε το 1-0. Το γκολ αυτό έμελλε να κρίνει το αποτέλεσμα, αν και οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να έχουν αυξήσει το προβάδισμά τους.

Ο Μαροκινός φορ είχε δύο ακόμη σπουδαίες ευκαιρίες για να πετύχει περισσότερα γκολ. Στο 68ο λεπτό, μετά από πάσα του Ροντινέι, βρέθηκε σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Μάλμε, Νταλίν, αλλά ο Σουηδός πορτιέρο τον νίκησε, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του.

Ενώ επιπλέον, στο 83ο λεπτό, ο Ελ Κααμπί κέρδισε πέναλτι, αλλά δεν κατάφερε να το αξιοποιήσει, καθώς το σουτ του πέρασε έξω από την εστία.

Παρά τις χαμένες ευκαιρίες, ο Ολυμπιακός παρέμεινε κυρίαρχος του παιχνιδιού, με πολύ καλή αμυντική λειτουργία και τον Τζολάκη να πραγματοποιεί σταθερές επεμβάσεις όταν χρειάστηκε. Η ομάδα του Μεντιλίμπαρ έδειξε για άλλη μια φορά την εμπειρία της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Πετυχαίνοντας έτσι ένα πολύτιμο διπλό, που της δίνει σημαντική ώθηση για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός απέδειξε πως είναι ικανός να πρωταγωνιστήσει στη διοργάνωση. Δείχνοντας έτοιμος να διεκδικήσει την πρόκριση στην επόμενη φάση κι αφήνοντας αισιοδοξία για τα επερχόμενα ματς.

Σπουδαία βραδιά για τον Ζέλσον Μάρτινς

Ο Ζέλσον Μάρτινς ήταν ένας από τους μεγάλους πρωταγωνιστές στη νίκη του Ολυμπιακού επί της Μάλμε στη Σουηδία, για την τρίτη αγωνιστική της League Phase του Europa League. Ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο. Ενώ παράλληλα αποτέλεσε τον βασικό πυρήνα των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας. Ο Ζέλσον ήταν δραστήριος, κινητικός και με μεγάλη ενέργεια. Δημιουργώντας έτσι συνεχώς προβλήματα στην άμυνα των Σουηδών.

Ήδη από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Ζέλσον Μάρτινς έδειξε ότι θα ήταν καθοριστικός παράγοντας. Στο 10ο λεπτό, έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ για τον Ολυμπιακό με ένα μακρινό σουτ, το οποίο όμως κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Νταλίν, αφήνοντας τον κόσμο της ομάδας με μια αίσθηση απογοήτευσης, αλλά και πίστη για το τι θα μπορούσε να προσφέρει ο παίκτης στη συνέχεια του αγώνα.

Ήταν κίνδυνος-θάνατος για τον αντίπαλο

Ο Πορτογάλος συνέχισε να προκαλεί μεγάλα προβλήματα στους αμυντικούς της Μάλμε. Χρησιμοποιώντας τα μεγάλα του «όπλα» που είναι η ταχύτητά του και οι τεχνικές του ικανότητες για να δημιουργήσει χώρους και ευκαιρίες. Η πιο καθοριστική στιγμή του αγώνα για τον Ζέλσον ήρθε στο 30ο λεπτό. Όταν με μια εκπληκτική ατομική ενέργεια πέρασε δύο αντιπάλους πάνω στην πλάγια γραμμή και έβγαλε μια ιδανική ασίστ στον Ελ Κααμπί. Ο οποίος με άψογο τελείωμα έκανε το 1-0, το οποίο έκρινε την αναμέτρηση.

Η συνολική παρουσία του Ζέλσον στο ματς ήταν εντυπωσιακή, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, όπου φαινόταν σχεδόν ασταμάτητος. Η ταχύτητα, η τεχνική του και η αίσθηση για το παιχνίδι έδωσαν στον Ολυμπιακό το πλεονέκτημα στην επιθετική γραμμή. Είχε γίνει ο φόβος κι ο τρόμος, διότι κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα δημιουργούσε αίσθηση κινδύνου για την άμυνα της Μάλμε.

Ο Ζέλσον Μάρτινς, αν και είχε κάποιες ατυχίες με το δοκάρι και τις ευκαιρίες που δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ, απέδειξε ότι αποτελεί πολύτιμη λύση στα εξτρέμ του Ολυμπιακού. Όσο παραμένει υγιής και σε αυτή τη φόρμα, ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός είναι αναντικατάστατος και προσδίδει πολυτέλεια στην επιθετική λειτουργία της ομάδας. Δείτε τα highlights

Ολυμπιακός: Έδειξε χαρακτήρα κι ενέργεια– Στόχος να το… κρατήσει για την Τρίπολη!

Ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και βγήκε αποφασισμένος στον αγωνιστικό χώρο, κυριαρχώντας επί του αντιπάλου. Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έβγαλε αντίδραση και ενέργεια σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Δείχνοντας σταθερότητα και αυτοπεποίθηση απέναντι στους Σουηδούς. Ακόμη κι υπό δύσκολες καιρικές συνθήκες (αρκετό κρύο, αν και είναι μαθημένος σε πιο… ζεστές θερμοκρασίες).

Από τα πρώτα λεπτά, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφεραν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία.

Στη συνέχεια του ματς, ο Ολυμπιακός συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο. Ενώ η άμυνα ήταν σταθερή και δεν άφησε περιθώρια στους γηπεδούχους να απειλήσουν σοβαρά. Η πειθαρχία και η συγκέντρωση που έδειξαν οι παίκτες ήταν καθοριστικοί παράγοντες για την έκβαση του αγώνα.

Στόχος και… στοίχημα, η διάρκεια και πλέον η προσοχή στρέφεται στην Τρίπολη και την εκτός έδρας σημαντικότατη αναμέτρηση. Μην ξεχνάμε πως την ερχόμενη Κυριακή, η ομάδα μας θα πρέπει να είναι όπως πρέπει, ώστε να πάρει ένα κομβικό τρίποντο απέναντι στον Αστέρα AKTOR. Δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα δω ξανά έναν «διπρόσωπο» Ολυμπιακό.