Ο Στέφανος Τάτσιος γράφει για την «αυτοχειρία» του Ολυμπιακού στην Πόλη κόντρα στην Εφές, την κακή διαχείριση στο τέλος και τη σημασία που αποκτά το παιχνίδι στο Μόναχο.

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την πρώτη του «διαβολοβδομάδα» στην Ευρωλίγκα  «αυτοκτονώντας» στην Πόλη και χάνοντας την «χρυσή» ευκαιρία για το 2/2 που θα τον βοηθούσε πολύ βαθμολογικά και ψυχολογικά.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα παρουσίασε τρία πρόσωπα κόντρα στην Εφές και αυτό «πλήρωσε» στο τέλος, αφού ότι «έχτιζε» το γκρέμιζε στην επόμενη στιγμή από το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα και μετά.

Στην πρώτη περίοδο οι Πειραιώτες ήταν αψεγάδιαστοι και πολύ καλοί για Οκτώβρη μήνα, όμως στη συνέχεια η άμυνα τους «κατέρρευσε» και έμεναν όρθιοι μέσα από την επίθεση τους.

Στο τέλος όμως τα «παιδικά» λάθη σε όλες τις κρίσιμες κατοχές έφεραν την «αυτοχειρία» και τη δεύτερη εκτός έδρας ήττα, η οποία μπορεί να μην κοστίσει βαθμολογικά σε βάθος χρόνου, αλλά κάνει κακό στο σήμερα, καθώς «τσακίζει» την αυτοπεποίθηση που πασχίζει να αποκτήσει η ομάδα.

Ο Ολυμπιακός παίρνει χαμηλό βαθμό για αυτή του την εμφάνιση, καθώς όλοι ανεξαιρέτως στάθηκαν κατώτεροι των προσδοκιών, αλλά κατανόησαν και κάτι πάρα πολύ καλά.

Πως φέτος με βάση τη δυναμική και τις δυνατότητες τους οι Πειραιώτες έχουν να φοβούνται μόνο τον κακό τους εαυτό. Αν τον χαλιναγωγήσουν στη συνέχεια θα έχουν πολλούς λόγους να αισιοδοξούν.

Ο «οδηγός» του πρώτου δεκαλέπτου και η κατάρρευση στο τέλος

Η ομάδα για ένα ακόμα πρώτο δεκάλεπτο με την πεντάδα Ουόκαπ, Φουρνιέ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Φαλ έκανε «θραύση» σε άμυνα και επίθεση, ενώ σε αυτό το σχήμα πρέπει να συμπεριλάβουμε και τον Ντόρσεϊ που μπήκε από νωρίς στην εξίσωση λόγω των φάουλ

Η κυκλοφορία στην επίθεση και οι επιλογές ήταν άριστες, αμυντικά η Εφές κυριολεκτικά δεν έβλεπε το καλάθι, αφού η τριάδα Φαλ – Παπανικολάου – Ουόκαπ έπαιζαν άμυνα για… έξι και έτσι «χτίστηκε» μία διψήφια διαφορά.

Για του λόγου το αληθές στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε 9 ασίστ για 1 λάθος, 9/16 δίποντα κι 6 κλεψίματα και ανάγκασε την Εφές να κάνει εκείνη 6 λάθη και να μείνει στα 4/10 σουτ και στους 11 πόντους.

Αυτό το δεκάλεπτο και η «συνταγή» πρέπει να είναι οδηγός για τη συνέχεια, αλλά και να αποκτήσει και μεγαλύτερη διάρκεια και νέα συστατικά στη σύνθεση της συγκεκριμένης πεντάδας, για να βρουν παρόμοιο ρυθμό και άλλοι παίκτες του ροτέισον.

Από εκεί και πέρα όμως η ομάδα έχασε το βηματισμό της στο ματς και κατέρρεε σιγά σιγά μέχρι και το τέλος.

Από τον πάγκο με εξαίρεση τον ΜακΚίσικ και τον Ντόρσεϊ, κανείς άλλος δεν έδωσε ουσιαστικές βοήθειες πέρα από εκλάμψεις.

Ο Λάρκιν βρήκε ρυθμό στη δεύτερη περίοδο «χτυπώντας» αλύπητα στις αλλαγές Πετρούσεφ και Πίτερς και βάζοντας στο παιχνίδι και την τριάδα Τόμπσον, Μπράιαντ και Ουίλις γύρισε το διακόπτη.

Αν το εξαιρετικό δίδυμο των ΜακΚίσικ – Ντόρσεϊ δεν είχε τέτοια συνεισφορά το παιχνίδι θα είχε γυρίσει από πολύ νωρίτερα και θα είχε χαθεί πλήρως η διαφορά των 14 πόντων.

Μάλιστα πρέπει να πούμε πως με βάση το αποτέλεσμα, αλλά και τις ανάγκες της ομάδας στο παρκέ, ο Ντόρσεϊ αδικήθηκε που δεν έπαιξε καθόλου στο δεύτερο μέρος, καθώς και αμυντικά δεν «έκλεβε» και ήταν και σε καλή βραδιά με 11 πόντους, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια του ματς ό,τι σχήμα και να δοκίμαζε και «τρικ» στην άμυνα είχε αφήσει τους αντιπάλους του να βρουν ρυθμό και να σουτάρουν με 60% στα δίποντα και 50% στα τρίποντα και άρχισε να χάνει και τη μάχη των ριμπάουντ.

Η Εφές τελείωσε το ματς με 36-21 ριμπάουντ και 14-7 επιθετικά, εκμεταλλευόμενη κάθε ερυθρόλευκη ολιγωρία στα μετόπισθεν.

Παρόλα αυτά και χωρίς ο κόουτς Μπαρτζώκας με τη διαχείριση που έκανε, να έχει καταφέρει να βρει ένα σχήμα που θα αποδίδει σταθερά, ο Ολυμπιακός παρέμενε στο ματς και το είχε στα χέρια του.

Όμως σε όλες τις κρίσιμες κατοχές οι Πειραιώτες έκαναν λάθος.

• Ο Φουρνιέ δύο φορές χάρισε την μπάλα και αστόχησε στο βιαστικό σουτ ισοφάρισης
  • Ο ΜακΚίσικ επίσης πούλησε μία κατοχή γλιστρώντας
  • Ο Μπράιαντ εκτέλεσε για το +3 από την αγαπημένη του μέση απόσταση
  •  Βεζένκοφ πήρε 0 σουτ σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο και καθόλου την μπάλα στο τελευταίο λεπτό

Στο τέλος της βραδιάς για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγαν στράφι οι 26 ασίστ για 9 λάθη, το 57% στα δίποντα και το 43% στα τρίποντα, αλλά και τα εξαιρετικά δείγματα που έδειξε κατά διαστήματα οι παίκτες του.

Χωρίς ουσιαστικό πρωταγωνιστή, αφού οι Βεζένκοφ (16π, 6ριμπ, 2ασ), Φουρνιέ (20π, 3 λάθη) και ΜακΚίσικ (17π, 5ασ) ξεχώρισαν, αλλά κανείς τους δεν έκανε τη διαφορά και την Εφές να σκοράρει 80 πόντους σε τρία δεκάλεπτα με 26 στην κρίσιμη τέταρτη, δεν γινόταν να κερδίσεις, αφού στο τέλος σου έλειψε και το μεγάλο σουτ.

Τέλος πέρα από τον Τάιλερ και ο Βιλντόζα ίσως άξιζε λίγο χρόνο περισσότερο, αλλά και ο Πετρούσεφ αντί του Ράιτ, ώστε να πάρει ψυχολογία και να βγάλει ενέργεια.

Το θέμα είναι πως το προπονητικό τιμ ψάχνει σχήματα αρμονικά και πολλές φορές «κολλάει» το ροτέισον κι γίνονται συγκεκριμένες επιλογές και κάποιοι αντικειμενικά αδικούνται.

Πάντως αυτό με τον καιρό θα αλλάξει, όπως και η πνευματική προσέγγιση της ομάδας, η οποία πήρε μπόλικα μαθήματα στην Πόλη.

Μεγάλο «πρέπει» στο Μόναχο πριν το… μαρτυρικό φινάλε του Οκτώβρη

Ο Ολυμπιακός μετά την χαρά του 2/2 κόντρα σε Ζαλγκίρις και Μιλάνο, πλέον έχει κατεβασμένο βλέμμα από την «αυτοκτονία» στην Πόλη.

Όμως η ομάδα και αυτό το ξέρουν όλοι καλά στο εσωτερικό της έχασε από το δικό της κακό εαυτό και τα λάθη που δεν πρόκειται να ξαναγίνουν.

Οι Πειραιώτες είναι γεμάτοι σε κάθε θέση, έχουν αστείρευτη ποιότητα και εμπειρία, αλλά είναι ουσιαστικά καινούργια ομάδα με τις προσθήκες που έγιναν και καλούνται αργά και σταθερά να βηματίσουν όλοι μαζί μέχρι να βρεθούν στο ίδιο σημείο.

Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είναι σε ένα νορμάλ σημείο βαθμολογικά με το 2-2, αφού πήρε τα ματς που έπρεπε να πάρει, αλλά χωρίς να κάνει την υπέρβαση με βάση το πρόγραμμα της στο ξεκίνημα.

Τώρα σειρά έχει η Μπάγερν στο Μόναχο, όπου είναι πολύ επικίνδυνη και παίζει μπάσκετ σε ρυθμό 95-100 πόντων και θα πρέπει ο Ολυμπιακός να παρουσιαστεί σκληρός, αν θέλει να μην πατήσει την «μπανανόφλουδα».

Γιατί πλέον το ματς στη Γερμανία έχει μεγάλο «πρέπει» για το πρώτο διπλό, καθώς χάθηκε η τεράστια ευκαιρία για αυτό στην Πόλη.

Αν οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιαστούν σοβαροί και με ενέργεια στην άμυνα θα έχουν την ευκαιρία τους για το 3-2 κόντρα σε μία υποδεέστερη ομάδα.

Φυσικά πέρα από το Μόναχο τον Ολυμπιακό τον περιμένει και ένα «εφιαλτικό» τέλος στο μήνα, καθώς θα υποδεχθούν σε πέντε μέρες στο ΣΕΦ τον Παναθηναϊκό για το Πρωτάθλημα και Ρεάλ – Μπαρτσελόνα για τη δεύτερη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκα.

Είναι πολύ σημαντικό η ομάδα σε αυτήν την κρίσιμη τριάδα αγώνων να πάει ήρεμη, χωρίς «γκέλες» και με όσους λιγότερους τραυματισμούς γίνεται.

Αν οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αφήσουν πίσω τους τη «θολούρα» της Πόλης και παίξουν όπως μπορούν σε αυτό το κομμάτι της σεζόν έχουν πολύ μεγάλη τύχη να πετύχουν σπουδαίες νίκες σε Γερμανία και ΣΕΦ.

Όλα στο χέρι τους είναι και αυτό φάνηκε και με την Εφές. Όταν παίζουν όλοι μαζί και με συγκέντρωση δεν έχουν να φοβούνται τίποτα και κανέναν.

Υ.Γ. Σε κακή βραδιά ο κόουτς Μπαρτζώκας και οι συνεργάτες του. Διαχειρίστηκαν λάθος την κατάσταση ειδικά στο δεύτερο μέρος. Δοκίμασαν σχήματα και πρόσωπα, αλλά δεν λειτούργησαν. Χρειάζονται και αυτοί χρόνο για να κάνουν τα πράγματα να λειτουργήσουν πιο ομαλά.

Υ.Γ. 2) Σε ένα τέτοιο ματς όπου θες να βελτιώσεις την άμυνα σου, τότε λίγα λεπτά ο Λαρεντζάκης και ο Πετρούσεφ στο δεύτερο μέρος έστω και ως «4» μπορούσαν να βοηθήσουν.

Υ.Γ. 3) Ο Φουρνιέ κράτησε την ομάδα στο δεύτερο μέρος μαζί με τον ΜακΚίσικ και αυτοί στο τέλος έχασαν το ματς. Συμβαίνει και είναι λογικό, αλλά τώρα έμαθαν από τα λάθη τους.

Υ.Γ. 4) Όλο το ματς κρίθηκε εκεί που πέρασε στο +1 ο Ολυμπιακός, κλέβει ο Ουόκαπ και στο σουτ Φουρνιέ αντί να γίνει το +3, η μπάλα μπήκε και βγήκε. Ατυχία, αλλά ακόμα και έτσι τα παιδικά λάθη πληρώνονται.

Υ.Γ. 5) Το 1/4 με Μπάγερν, Παναθηναϊκό, Ρεάλ και Μπαρτσελόνα θα είναι πολύ προβληματικό. Το 2/4 ανάλογα πως θα έρθει και οτιδήποτε από 3/4 και πάνω απόλυτα επιτυχημένος απολογισμός.

Υ.Γ. 6) Ο Λούκα Μπάνκι τελειώνει από τη Βίρτους και θα έρθουν και άλλες αλλαγές στους πάγκους το επόμενο χρονικό διάστημα.

Υ.Γ. 7) Ό,τι και να γίνει με τον Πετρούσεφ τις επόμενες ημέρες, θα είναι για το καλό όλων των πλευρών. Όπως και να έχει το μέλλον του είναι στον Ολυμπιακό.