Αν και έπαιξε με την τύχη του ο Ολυμπιακός πέτυχε μία σπουδαία πρόκριση με αντίπαλο την ΑΟΝ Φάιβερς από την Αυστρία με 35-29.

Ο Ολυμπιακός αν και το έκανε… Θρίλερ στο τέλος, κατάφερε να πάρει μία σπουδαία πρόκριση απέναντι στη Φάιβερς από την Αυστρία. Νίκησε με 35-29, αν και οι Αυστριακοί 1′ λεπτό πριν το τέλος νίκγαν με 35-27 και έστελναν το παιχνίδια στα πέναλτι. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Ολυμπιακός και τους έκοψε τη φόρα. Με δύο απανωτά τέρματα έριξε τη διαφορά στα -6 τέρματα, ώστε να καταφέρει να πάρει τη πρόκριση εκείνος.

Στη ρεβάνς του δεύτερου γύρου, ο Θρύλος μπορεί να μην «έπιασε» την καλύτερη απόδοση στην Αυστρία, όμως με πρώτο σκόρερ τον Τζηρά, με εννιά γκολ, κατάφερε και ξεπέρασε το εμπόδιο της Φάιβερς, μίας εκ των δυνατότερων ομάδων του φετινού EHF European Cup.

Μπάμπιτς: «Το πιο σημαντικό είναι, ότι περάσαμε…»

Οι «ερυθρόλευκοι», φιναλίστ της περσινής διοργάνωσης, συνεχίζουν το ευρωπαϊκό τους ταξίδι με υψηλές φιλοδοξίες και αναμένεται να μάθουν τον αντίπαλό τους στον τρίτο γύρο, από την κλήρωση της Τρίτης (29/10).

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 7-6, με γκολ του Τζηρά, στο 10:13. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο σκορ, μέχρι το 10-10, όταν σκόραρε ξανά ο Τζηράς (16:44) και ισοφάρισε. Από το σημείο εκείνο, η Φάιβερς… απομακρύνθηκε από τους πρωταθλητές Ελλάδας και προηγήθηκε με 13-10 και 15-11, με τον Βέγιν να μειώνει σε 15-12, στο 21ο λεπτό. Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τους Αυστριακούς να φτάνουν στο +5 (19-14), αλλά ο Σλίσκοβιτς μείωσε (29:19), για το 19-15 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Φάιβερς προηγήθηκε με 23-18, όμως ο Πέριτς μείωσε σε 23-19, στο 40ό λεπτό. Η αυστριακή ομάδα, ωστόσο, πήρε και πάλι προβάδισμα πέντε τερμάτων (25-20), αλλά ο Θρύλος πλησίασε ξανά, αυτή τη φορά σε 25-22, με γκολ του Τζηρά, στο 45ο λεπτό. Νέο τέρμα από τον Τζηρά (46:47), με τους «ερυθρόλευκους» να μειώνουν σε 27-23, αλλά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν και αύξησαν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους, φτάνοντας στο +7 (30-23). Ο Πασσιάς μείωσε σε 30-24, στο 51:36 και σε 31-26, στο 55:32, όμως ο Ολυμπιακός έμεινε ξανά πίσω με -7 (33-26). Η Φάιβερς έφτασε και στο +8 (35-27), αλλά οι Βέγιν (59:28) και Τζίμπουλας (59:59) «βρήκαν» δίχτυα και «τελείωσαν» την υπόθεση πρόκριση, μειώνοντας για το τελικό 35-29.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-6, 9-9, 14-11, 17-14, 19-15 (ημχ.), 20-17, 23-19, 25-21, 29-23, 31-25, 35-29

Φάιβερς (Πέτερ Εκλ): Φίλιπ Γκάνγκελ 4, Βάισερ, Λούκας Γκάνγκελ 4, Στουρτζ 2, Μπέργκμαν, Ντβόρακ 3, Γκλετζλ 12, Μαρτίνοβιτς 1, Ντάβιντ, Νιγκ 4, Μπρένεϊς 4, Κόλαρ 1, Μπριτ, Ρίντε, Σου 2, Σιντλ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 9, Παπαβασίλης, Βίντα 1 Τζίμπουλας 2, Παπάζογλου 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Πέριτς 3, Σλίσκοβιτς 2, Βούγιοβιτς, Βέγιν 4, Λιάπης 1, Πασσιάς 3, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 1

Διαιτητές: Φαμπρίτσνι-Ραβίτσκι (Πολωνία), Κόκκινη κάρτα: Σου (57:47), Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 9/9-4/5