Η Πόρτο συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 3-0 εκτός έδρας την Γκιμαράες για την έκτη αγωνιστική.

Η Πόρτο συνέχισε την εντυπωσιακή της πορεία στο πρωτάθλημα, κερδίζοντας με 3-0 εκτός έδρας την Γκιμαράες για την έκτη αγωνιστική του πορτογαλικού πρωταθλήματος. Με αυτή τη νίκη, οι «Δράκοι» ανέβηκαν στην κορυφή με 15 βαθμούς, έχοντας ακόμη ένα ματς λιγότερο από τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς γκολ, όπου η Πόρτο αντιμετώπισε δυσκολίες απέναντι στην πολυπρόσωπη άμυνα της Γκιμαράες, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος. Στο 47ο λεπτό, ο Ομοροντίν άνοιξε το σκορ, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του.

Άρης – Ολυμπιακός: Δε δόθηκε οφσάιντ στο δεύτερο γκολ!

Ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα τέρματα της Πόρτο στο 58ο λεπτό, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στην αναμέτρηση και τρίτο συνολικά στη σεζόν, σε μόλις τρία παιχνίδια. Η μεταγραφή του από την Ατλέτικο Μαδρίτης δείχνει ήδη να αποδίδει καρπούς.

Στο τέλος του αγώνα, η Πόρτο βρήκε και τρίτο γκολ, όταν ο Πέπε στο 88ο λεπτό εκμεταλλεύτηκε την αδυναμία της άμυνας των γηπεδούχων και διαμόρφωσε το τελικό 3-0, σφραγίζοντας μία άνετη νίκη για τους «Δράκους».