Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ματίας Αλμέιδα εμφανίστηκε εξοργισμένος στις δηλώσεις του, στρέφοντας τα βέλη του προς το ιατρικό τιμ.

Οι τραυματισμοί στην ΑΕΚ έχουν γίνει πλέον κομμάτι της καθημερινότητας της ομάδας, και φυσικά δεν έλειψαν ούτε στο ματς κόντρα στον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, όπου η Ένωση γνώρισε δίκαια την ήττα με 1-0.

Μετά τη λήξη του αγώνα, ο Ματίας Αλμέιδα εμφανίστηκε εξοργισμένος στις δηλώσεις του, στρέφοντας τα βέλη του προς το ιατρικό τιμ για τη διαχείριση του τραυματισμού του Βίντα, υποστηρίζοντας ότι αυτό επηρέασε καθοριστικά το αποτέλεσμα.

«Στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργήσαμε ευκαιρίες, αλλά ο αντίπαλος σκόραρε όταν παίζαμε με 10 παίκτες. Ο Βίντα ήταν εκτός για 3 λεπτά, και αυτός είναι πολύς χρόνος. Στο πρώτο μέρος μας έλειπε η καθαρή σκέψη», δήλωσε ο τεχνικός της ΑΕΚ, αφήνοντας αιχμές για τον τρόπο που χειρίστηκε η ομάδα την κατάσταση, κάνοντας ξεκάθαρο ότι η συνοχή της ομάδας είναι σε κίνδυνο.

Αξίζει να θυμίσουμε πως μόλις την περασμένη εβδομάδα υπήρξε έντονη διαφωνία μεταξύ του Αλμέιδα και του γυμναστή Μπονίνι, παρουσία του ιδιοκτήτη Μάριου Ηλιόπουλου, σχετικά με το πρόβλημα των τραυματισμών.

Ο Ουρουγουανός τεχνικός, εμφανώς πιεσμένος από τις φήμες για την ένταση των προπονήσεων, ξέσπασε και κατηγόρησε και τις κακές συνθήκες των γηπέδων στα Σπάτα, λέγοντας: «φταίνε και τα γήπεδα, που είναι σε άθλια κατάσταση».

Με λίγα λόγια, ενώ συνεχώς φωνάζουν για αδικία και παίζουν το ρόλο του θύματος, δεν κοιτάζουν το χάος που επικρατεί εντός της ομάδας, με τις ατελείωτες έριδες και τις εντάσεις που τους διαλύουν.