Παρότι πραγματοποίησε εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή δεν τα κατάφερε στο τρίτο -και τελευταίο- ματς του πρώτου ομίλου, του τουρνουά της Οχρίδας «Krste Andonovski».

Η ομάδα Χάντμπολ του Θρύλου ηττήθηκε με 28-26 από την Αλκαλόιντ, μία από τις τρεις πρώτες δυνάμεις της Βόρειας Μακεδονίας.

Κόντρα σε μία σαφώς πιο έτοιμη και πολύπειρη ευρωπαϊκή ομάδα (συμμετέχει στο EHF European League), με προπονητή έναν θρύλο του αθλήματος, τον Κύριλ Λαζάροφ, οι «ερυθρόλευκοι», στο τέταρτο φιλικό προετοιμασίας τους και τρίτο «τεστ» στο -υψηλού επιπέδου- τουρνουά της Βόρειας Μακεδονίας, αν και ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο με πολύ καλή εμφάνιση, γνώρισαν την ήττα, αφού επηρεάστηκαν και από την αποχώρηση του Πέριτς, με μικροτραυματισμό, στο 35ο λεπτό.

Ερασιτέχνης Ολυμπιακός: Δε σταματάμε να αγοράζουμε κάρτες διαρκείας!

Το Σάββατο (24/8, 18:45), η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς θα αντιμετωπίσει τον χαμένο του Βαρντάρ-Τσέλιε στην Οχρίδα, στον μικρό τελικό, με στόχο τη νίκη και την τρίτη θέση στο τουρνουά.

Το ματς με την Αλκαλόιντ

Πιο αναλυτικά, στο τρίτο -και πιο απαιτητικό- ματς του στο τουρνουά της Οχρίδας, ο Θρύλος, που αγωνίστηκε ξανά χωρίς τους Σλίσκοβιτς, Τζίμπουλα και τον Τζηρά με ενοχλήσεις, αν και βρέθηκε πίσω με 5-3 από την Αλκαλόιντ, ανέβασε «στροφές», έκανε την ανατροπή (7-5), με τον Λιάπη, στο 16:03 και στη συνέχεια, ξέφυγε με +5 (13-8), με τον Πασσιά, στο 23ο λεπτό, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα δύο τερμάτων (14-12).

Στο δεύτερο ημίχρονο του τρίτου φιλικού στην Βόρεια Μακεδονία, οι πρωταθλητές Ελλάδας και φιναλίστ του EHF European Cup έφτασαν στο 18-15, με τον Λιάπη (35:50), όμως «κόλλησαν» στην επίθεση, βρέθηκαν πίσω (18-19, 20-22, 24-27) από την Αλκαλόιντ και τελικά, γνώρισαν την πρώτη τους ήττα (26-28) στο τουρνουά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Παπαβασίλης 3, Βίντα 1, Παπάζογλου 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Πέριτς 2, Βούγιοβιτς, Βέγιν 2, Λιάπης 8, Πασσιάς 2, Μιχαηλίδης 6, Σάββας 1