Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στην Α1 Πόλο Γυναικών, επικρατώντας 10-12 του Αλίμου σε ένα εκπληκτικό ματς.

Η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού, που κατέκτησε το Super Cup απέναντι στον Εθνικό και στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην ΑΕΚ, την οποία και διέλυσε με 29-4, πήρε και το πρώτο ντέρμπι της σεζόν στην Α1 Πόλο Γυναικών με 10-12 κόντρα στον Άλιμο.

Το ματς

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 1-0 από τον Αλιμο ΝΑΣ, όμως «απάντησε» άμεσα (5:12) και ισοφάρισε σε 1-1, με την Νίνου στην παίκτρια παραπάνω. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας πίσω με 2-1. Στο δεύτερο οκτάλεπτο, οι γηπεδούχες ξέφυγαν με +2 (4-2, 5-3), με την Σιούτη να μειώνει σε 5-4, με φοβερό σουτ από την περιφέρεια (0:59). Με την Αντριους να ισοφαρίζει σε 5-5, στο 0:06, σκορ με το οποίο «έκλεισε» το ημίχρονο.

Νίκλας: «Δύσκολο αποτέλεσμα για εμάς»

«Ερυθρόλευκη» κυριαρχία!

Τα κορίτσια του Θρύλου «μπήκαν» πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και με τέρματα των Μυριοκεφαλιτάκη (6:17, 4:24) και Αντριους (5:44), προσπέρασαν με +3 (5-8), «βγάζοντας» εξαιρετική αντίδραση! Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν την πολύ καλή τους άμυνα και ολοκλήρωσαν το τρίτο οκτάλεπτο με 8-5, κρατώντας το «μηδέν». Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός διατήρησε την ψυχραιμία και την κυριαρχία του, με την Μυριοκεφαλιτάκη να «τελειώνει» το ματς, στο 1:25, «γράφοντας» το 12-9. Το μόνο που κατάφερε ο Αλιμος ΝΑΣ ήταν να μειώσει, για το τελικό 12-10 υπέρ των πρωταθλητριών.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-4, 0-3, 5-4

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ασημάκη (φουνταριστό, 5:54), 1-1 Νίνου (π/π, 5:12), 2-1 Μαρλέτα (περιφέρεια, 4:00)

2ο οκτάλεπτο: 2-2 B. Πλευρίτου (πέναλτι, 7:45), 3-2 Ριμπάνσκα (περιφέρεια, 7:18), 4-2 Κοντογιάννη (κόντρα, 4:14), 4-3 Τριχά (περιφέρεια, 3:54), 5-3 Ασημάκη (φουνταριστό, 1:13), 5-4 Σιούτη (περιφέρεια, 0:59), 5-5 Αντριους (περιφέρεια, 0:06)

3ο οκτάλεπτο: 5-6 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 6:17), 5-7 Αντριους (περιφέρεια, 5:44), 5-8 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 4:24)

4ο οκτάλεπτο: 6-8 Ελληνιάδη (κόντρα, 7:25), 6-9 Τριχά (περιφέρεια, 7:07), 7-9 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 5:47), 7-10 Νίνου (πέναλτι, 5:25), 8-10 Ασημάκη (φουνταριστό, 3:28), 9-10 Κοντογιάννη (περιφέρεια, 2:36), 9-11 Τριχά (περιφέρεια, 2:09), 9-12 Μυριοκεφαλιτάκη (φουνταριστό, 1:25), 10-12 Μαρλέτα (περιφέρεια, 0:16)

Αλιμος ΝΑΣ (Πάνος Βέργος): Σταματοπούλου, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη 2, Μπιτσάκου, Χαλδαίου, Ασημάκη 3, Πάτρα, Κοβάτσεβιτς, Ριμπάνσκα 1, Μαρλέτα 2, Κοντογιάννη 2, Λάζαρη, Ζλάτου, Δασκαλάκη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Ραϊκρόου, Χριστοδούλου-Αουτ, Κουρέτα, Σάντα, Τριχά 3, Αντριους 2, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου, Νίνου 2, Β. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Καραγιάννη, Δρακωτού, Μπίκου