Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε, αν και δύσκολα, το εμπόδιο του Αλίμου, κερδίζοντας στο Παπαστράτειο, ως τυπικά φιλοξενούμενος με 12-11 για τη LEN Euroleague.

Ο Ολυμπιακός κι η ομάδα πόλο γυναικών του συλλόγου ξεκίνησε με νίκη την πορεία της στο LEN Euroleague, επικρατώντας με 12-11 του Αλίμου στον ελληνικό «εμφύλιο» της πρώτης αγωνιστικής.

Σε έναν αγώνα που ήταν γεμάτος ένταση και αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» κατάφεραν να επιβληθούν με μικρή διαφορά, αποδεικνύοντας τη δυναμική τους στον ευρωπαϊκό θεσμό.

Live streaming: Άλιμος ΝΑΣ – Ολυμπιακός!

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο από την αρχή, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να προσφέρουν πλούσιο θέαμα.

Στα κρίσιμα σημεία, οι παίκτριες του Ολυμπιακού έδειξαν χαρακτήρα και αποτελεσματικότητα, εξασφαλίζοντας τη νίκη με διαφορά ενός γκολ. Με αυτή την επιτυχία, η ομάδα του Θρύλου κάνει το πρώτο σημαντικό βήμα στην ευρωπαϊκή διοργάνωση, στοχεύοντας ψηλά για τη φετινή σεζόν.

Με το «δεξί» άρχισε το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι η ομάδα πόλο Γυναικών του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας νίκησαν με 12-11 τον Αλιμο ΝΑΣ -ως τυπικά φιλοξενούμενες- στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο, για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League!

Στο πρώτο ευρωπαϊκό ματς της σεζόν 2024-25, τα κορίτσια του Θρύλου, που προηγήθηκαν με 12-9, τρία λεπτά πριν από το φινάλε στον Πειραιά, ενώ έχασαν τρία πέναλτι και είχαν ευκαιρίες για μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ, έφτασαν στη νίκη επί της ομάδας του Αλίμου, με κορυφαία την Σάντα, με πέντε γκολ.

Οι «ερυθρόλευκες», με τη νέα γενιά, έχουν στόχο και φέτος, τη συμμετοχή τους στο Final-4 του Champions League.

Στην πρώτη περίοδο (2-2), ο Ολυμπιακός ισοφάρισε δύο φορές, με τέρματα των Μυριοκεφαλιτάκη (3:36) και Σάντα (1:41). Ωστόσο, στο 6:44 του δεύτερου οκτάλεπτου, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας προηγήθηκαν για πρώτη φορά, με 4-3, με την Τριχά στην παίκτρια παραπάνω, αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Αλιμο ΝΑΣ μπροστά (7-6).

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Θρύλος ισοφάρισε δύο φορές, πρώτα (4:01) με την Άντριους σε 7-7 και στη συνέχεια (3:02), με την Σάντα, σε 8-8, στην παίκτρια παραπάνω. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τις ευκαιρίες τους, αστόχησαν και σε δύο πέναλτι, με Αντριους και Β. Πλευρίτου, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει 8-8. Στο τέταρτο οκτάλεπτο, η ομάδα του Αλίμου προηγήθηκε ξανά (9-8), αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε εξαιρετικά, «έτρεξε» 4-0 σερί και με δύο διαδοχικά τέρματα της Σάντα (3:29, 3:00), προηγήθηκε με +3 (9-12), τρία λεπτά πριν από το φινάλε! Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Αλιμος ΝΑΣ μείωσε, για το τελικό 12-11.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 5-4, 1-2, 3-4

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ασημάκη (φουνταριστό, 5:08), 1-1 Μυριοκεφαλιτάκη (κόντρα, 3:36), 2-1 Μαρλέτα (π/π, 2:32), 2-2 Σάντα (πέναλτι, 1:41)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Ασημάκη (φουνταριστό, 7:36), 3-3 Αντριους (δύο μέτρα, 7:25), 3-4 Τριχά (π/π, 6:22), 4-4 Μαρλέτα (π/π, 5:45), 5-4 Κοντογιάννη (δύο μέτρα, 4:23), 5-5 Τορνάρου (περιφέρεια, 3:57), 6-5 Ελληνιάδη (π/π, 3:36), 6-6 Σάντα (κόντρα, 2:05), 7-6 Ασημάκη (φουνταριστό, 1:43)

3ο οκτάλεπτο: 7-7 Αντριους (περιφέρεια, 4:01), 8-7 Χυδηριώτη (περιφέρεια, 3:37), 8-8 Σάντα (π/π, 3:02)

4ο οκτάλεπτο: 9-8 Μέγκενς (περιφέρεια, 6:52), 9-9 Μυριοκεφαλιτάκη (κόντρα, 5:49), 9-10 Νίνου (π/π, 5:11), 9-11 Σάντα (δύο μέτρα, 3:29), 9-12 Σάντα (κόντρα, 3:00), 10-12 Κοντογιάννη (περιφέρεια, 2:04), 11-12 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 1:21)

Αλιμος ΝΑΣ (Παναγιώτης Βέργος): Σταματοπούλου, Μέγκενς 1, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 2, Μπιτσάκου, Χαλδαίου, Ασημάκη 3, Πάτρα, Κοβάτσεβιτς, Ριμπάνσκα, Μαρλέτα 2,  Κοντογιάννη 2, Λάζαρη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Ραϊκρόου, Δρακωτού, Κουρέτα, Σάντα 5, Τριχά 1, Αντριους 2, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου, Νίνου 1, Β. Πλευρίτου, Τορνάρου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Καραγιάννη