Η αξιολόγηση Κοστίνια, Μπιελ, Άμπι και των «μπέμπηδων» που αγωνίστηκαν στο φιλικό του Θρύλου με τον Άγιαξ!

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Άγιαξ σε φιλικό το οποίο έγινε στο Ρότερνταμ της Ολλανδίας, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0, αλλά δείχνοντας θετικά στοιχεία για το πρώτο ματς της σεζόν 2024-25. Η νέα γενιά και ο Χρήστος Μουζακίτης έκλεψαν την παράσταση, «αναγκάζοντας» τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να κάνει σχετική αναφορά

Αναλυτικά η αξιολόγηση των Κοστίνια, Μπιέλ, Άμπι και των «μπέμπηδων» πρωταθλητών Ευρώπης με την Κ19:

Κοστίνια: Αγωνίστηκε για 45 λεπτά σε ένα διάστημα όπου ο Ολυμπιακός περίμενε τον Άγιαξ στο δικό του μισό. Ο Πορτογάλος ήταν νικητής σε αρκετές μονομαχίες.

Κουτσίδης: Ο νεαρός αμυντικός κινήθηκε αρκετά έξω από την περιοχή βοηθώντας την ομάδα του στο σχήμα 4-4-2 με κοντά τις γραμμές. Ωστόσο, από τη δική του πλευρά στον άξονα έρχεται το 1-0, με το λάθος βέβαια να ανήκει στον Ντόη.

Άμπι: Πιο πολύ αγωνίστηκε ως δεξιός μπακ παρά ως στόπερ. Ο ίδιος, όπως και ο Κουτσίδης, ήταν ψηλά στο γήπεδο. Το πρώτο μέρος, στο οποίο και αγωνίστηκε, είχε κυρίως παιχνίδι πίσω από την μπάλα, οπότε όλη η ομάδα περιορίστηκε στην άμυνα.

Μπάκουλας: Δεν ήταν σε καλή μέρα ο νεαρός χαφ. Έχασε πολλές κατοχές στον άξονα, δεν μπόρεσε να συνεργαστεί με τον Ντόη και γενικά η συμβολή του στο ματς ήταν ελάχιστη. Ίσως  να έπαιξε ρόλο και το άγχος, κάτι λογικό.

Κωστούλας: Ο νεαρός επιθετικός αγωνίστηκε σε ένα ημίχρονο που ο Θρύλος βρισκόταν σε θέση αναμονής. Δεν τροφοδοτήθηκε αρκετά και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα. Θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 6ο λεπτό, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Μουζακίτης: Αυτός που ξεχώρισε ανάμεσα στους νέους και ο οποίος αποτέλεσε ίσως τον καλύτερο παίκτη στο γρασίδι για τον Ολυμπιακό. Πέρασε ως αλλαγή στο ημίχρονο, είχε 95% επιτυχία στις πάσες, έβγαλε την εκπληκτική κάθετη μπαλιά στον Μασούρα που θα μπορούσε να φέρει το 1-1,βοήθησε τον Ολυμπιακό τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση.

Παπακανέλλος: Λίγα πράγματα από τον νεαρό που πέρασε ως αλλαγή στη θέση του Αποστολόπουλου. Πρόλαβε μόνο οκτώ επαφές με την μπάλα.