Ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ επικράτησε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Κηφισιάς στο Ρέντη, έχοντας σε εξαιρετικό απόγευμα τον Ατανασίεβιτς.

Νικηφόρα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα της Volley League Ανδρών ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ (25-23, 25-22, 25-16) της Κηφισιάς στην κεκλεισμένων των θυρών αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής. Η οποία διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Μετά την πρόκριση στους ομίλους του CEV Champions League, oι νταμπλούχοι ξεκίνησαν ιδανικά την πορεία τους στο φετινό πρωτάθλημα. Και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό, το επόμενο Σάββατο (2/11, 19:00), στο κλειστό του Μετς.

Από κει και πέρα, κόντρα στην Κηφισιά, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και έφτασε δίκαια στην τελική επικράτηση. Προσθέτοντας το πρώτο «καθαρό» τρίποντο στο ενεργητικό του. Πρώτος σκόρερ και MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ατανασίεβιτς, με 22 πόντους και το εντυπωσιακό 69% στην επίθεση, με 20/29. Ενώ είχε και έναν άσσο και ένα μπλοκ. Ακολούθησαν «διψήφιοι» οι Τζούριτς και Δαλακούρας, που σημείωσαν αμφότεροι από 10 πόντους.

Ολυμπιακός ΟΝΕΧ – Κηφισιά: Να εκκινήσει με το δεξί!

Ολυμπιακός ΟΝΕΧ |  «Ερυθρόλευκο» προβάδισμα με Ατανασίεβιτς!

Στην έναρξη της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός ONEX ήταν μπροστά στο σκορ και οδηγούσε μέχρι το 7-6, όταν ισοφάρισε η Κηφισιά σε 7-7. Στη συνέχεια, οι νταμπλούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στο 10-8. Όμως δέχθηκαν ένα 4-0 σερί, χάρη στο οποίο οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν σε 10-12. Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 12-12 με τον Ατανασίεβιτς με την Κηφισιά να ανακτά το προβάδισμα έως το 13-14.

Το νέο προσπέρασμα του Θρύλου ήρθε στο 15-14, με μπλοκ του Πέριν, ενώ ο Παγενκ  με άσσο έδωσε το +2 στο 17-15 και ο Ατανασίεβιτς με ωραία επίθεση στην ευθεία αύξησε το προβάδισμα στο +3 για το 19-16.  Ο Δημήτρης Τζούριτς πάνω στο φιλέ έγραψε το 20-16 για τον Θρύλο που είχε ανακτήσει τον έλεγχο.

Δια χειρός Τζούριτς προήλθε και το 21-18 με την Κηφισιά να πλησιάζει στον πόντο στο 21-20, αλλά ο Τζούριτς με νέο μπλοκ σημείωσε το 22-20.  Ακολούθησε το 23-20 ύστερα από σερβίς των φιλοξενούμενων που πέρασε άουτ, αλλά η Κηφισιά μείωσε σε 23-22 στη συνέχεια, πριν το πρώτο σετ «ερυθρόλευκο» σετ μπολ στο 24-22, με επίθεση του Ατανασίεβιτς.  Το σερβίς του Κουμεντάκη, πέρασε άουτ για το 24-23, όμως ο Ατανασίεβιτς με νέα επίθεση στην ευθεία έγραψε το 25-23 για να προηγηθεί με 1-0 στα σετ ο Θρύλος. Ο Σέρβος διαγώνιος είχε 67% στην επίθεση, ολοκληρώνοντας το πρώτο σετ, με οκτώ πόντους, 6/9 επιθέσεις, έναν άσσο και ένα μπλοκ!

Με ανατροπή το 2-0 του Θρύλου!

Το δεύτερο σετ στο ξεκίνημά του είχε διαφορετική εικόνα, καθώς ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ βρισκόταν πίσω στο σκορ. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 1-4 και κατάφερνε να διατηρεί το προβάδισμα (3-6, 8-11), φτάνοντας στο 10-13. Στο σημείο αυτό, οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα 3-0 σερί και ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 13-13, ενώ πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο 16-15, μετά από επίθεση του Αντόνοβιτς που κατέληξε στο φιλέ.

Μετά το 16-16 που ακολούθησε ο Θρύλος ξέφυγε με +2, ύστερα από επίθεση του Ατανασίεβιτς και άσσο του Κουμεντάκη για το 18-16. Το +2 διατηρήθηκε μετά από σερβίς των γηπεδούχων που σταμάτησε στο φιλέ (19-17) και αυξήθηκε στο +3 ύστερα από λάθος στην επίθεση της Κηφισιάς (20-17). Ο  Δαλακούρας έγραψε το 21-18, όμως η Κηφισιά απάντησε ισοφαρίζοντας σε 21-21, πριν βάλει ξανά τον Θρύλο στη θέση του οδηγού ο Ατανασίεβιτς, γράφοντας το 22-21, με ωραία επίθεση.

Από προσπάθεια του Παγενκ σε πρώτο χρόνο το +2 επανήλθε στο 23-21, για να μειώσει η Κηφισιά σε 23-22, αλλά ο Ατανασίεβιτς έδωσε ξανά τη λύση και το πρώτο σετ μπολ στο δεύτερο σετ, σημειώνοντας το 24-22 και ο Τζούριτς με νέο πρώτο χρόνο, τελείωσε το σετ στο 25-22, για το 2-0!

«Καταιγιστικοί» οι νταμπλούχοι στο τρίτο σετ, άνετη νίκη!

Ο Θρύλος μπήκε πιο αποφασιστικά στο τρίτο σετ και με εμφανή διάθεση να «τελειώσει» τη δουλειά. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με 5-1, 6-2 και 7-3, ελέγχοντας την κατάσταση στο σημείο αυτό. Η Κηφισιά πλησίασε (7-6), αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα φτάνοντας στο 11-7, με τον Τζούριτς και στο 12-7, με τον Ατανασίεβιτς στη συνέχεια.

Ο Τζούριτς με τον Κουμεντάκη διεύρυναν το σερί, για το +9 και το 16-7 υπέρ του Θρύλου, ο οποίος είχε βάλει τις βάσεις για το 3-0. Δια χειρός Ατανασίεβιτς, η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα και το 17-7 μαρτυρούσε την «ερυθρόλευκη» υπεροχή. To 9-0 σερί του Ολυμπιακού, μετά το 8-7 σταμάτησε στο 17-8, αλλά οι νταμπλούχοι διατηρούσαν τον απόλυτο έλεγχο, φτάνοντας με άνεση στο 25-16, χάρη στο οποίο πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα σετ (3-0, σε 1:21): 25-23 (28’), 25-22 (30’), 25-16 (23’)

1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-23

2ο σετ: 6-8, 16-15, 21-18, 25-22

3ο σετ: 8-6, 16-7, 21-12, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού ONEX προήλθαν από 5 άσους, 49 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων ενώ της Κηφισιάς από 2 άσους, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ONEX (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 6 (5/7 επ., 1 άσος), Πέριν 1 (0/4 επ., 1 μπλοκ, 55% υπ. – 45% άριστες), Κουμεντάκης 9 (6/19 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ, 52% υπ. – 38% άριστες), Τράβιτσα 1 (1 άσος), Ατανασίεβιτς 22 (20/29 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Τζούριτς 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ) / Τζιάβρας (λ., 59% υπ. – 47% άριστες), Χασμπάλα, Δαλακούρας 10 (9/12 επ., 1 άσος, 50% υπ. – 50% άριστες)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 15 (13/32 επ., 2 μπλοκ), Κομητούδης 1 (1/2 επ.), Πετρόφ 11 (9/26 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. – 39% άριστες), Σπηλιώτης 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Αντόνοβιτς 3 (3/11 επ., 60% υπ. – 40% άριστες), Καγιαλής 6 (4/8 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ., 44% υπ. – 33% άριστες), Κανελλόπουλος, Σπυριούνης 1 (1 άσος, 33% υπ.), Φωλιάς (λ., 25% υπ.)