Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε την Μπάγερν Μονάχου για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκα και πραγματοποιώντας μία κακή εμφάνιση γνώρισε μία δίκαια ήττα με 84-80.

Ο Ολυμπιακός για την 5η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα πραγματοποίησε μία πολύ κακή εμφάνιση στο Μόναχο, έχασε διψήφια προβαδίσματα, είχε για μοιραίο τον Βεζένκοφ στο τελευταίο λεπτό και ηττήθηκε δίκαια με 84-80 από την Μπάγερν.

Οι Πειραιώτες ήταν πραγματικά κακοί στη Γερμανία, παρά το εξαιρετικό τους δεύτερο δεκάλεπτο, δεν έδειξαν καθόλου σφυγμό και συγκέντρωση στο δεύτερο μέρος και πλέον έχουν ρεκόρ 2-3 και 0/3 μακριά από το ΣΕΦ.

Ο Φρανσίσκο… στον Ολυμπιακό; – Όλο το παρασκήνιο!

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό ήταν ο Βεζένκοφ με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ, όμως έχασε δύο κρίσιμα τρίποντα στο τελευταίο λεπτό και ο Ντόρσεϊ με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έχει μπροστά της τρία πολύ κρίσιμα ματς στο ΣΕΦ με τον Παναθηναϊκό (27/10, 20:15) για το Πρωτάθλημα και με Ρεάλ (29/10, 21:15) και Μπαρτσελόνα (31/10, 21:15) για τη δεύτερη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός ξύπνησε από το 16′ και μετά και κυριάρχησε!

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά σε άμυνα και ριμπάουντ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-6 (στο 4′).

Με 4 σερί πόντους του Βεζένκοφ και το πρώτο τρίποντο από τον Παπανικολάου το σκορ έγινε 15-15 (στο 8′), αλλά η ομάδα δεν είχε βρει ρυθμό ακόμα.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό πίσω με 20-19 και να έχει 1/7 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βιλντόζα έδωσε άλλη πνοή με 5 πόντους και 1 ασίστ και οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 26-24 (στο 13′).

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες από μακριά και ο Ολυμπιακός δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και η Μπάγερν πέρασε μπροστά με 29-28 στο 16ο λεπτό.

Ο Ράιτ (4π, 3ριμπ, 2ασ) ήταν πολύ καλός και έδωσε ξανά το προβάδισμα στους ερυθρόλευκους με 33-32, ενώ ο Ντόρσεϊ με το πρώτο του τρίποντο τους έδωσε… αέρα με +4 (36-32 στο 18′).

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τρομερό ερυθρόλευκο επιμέρους 15-3 και προβάδισμα για τον Ολυμπιακό με 43-32!

Ο Βιλντόζα ήταν εξαιρετικός (8π, 2σ), όπως και οι Ράιτ – Πίτερς (5π, 2ριμπ, 1ασ) και άλλαξαν τα δεδομένα πλήρως.

«Εξαφανίστηκε» στο 3ο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός και… θρίλερ!

Το δεύτερο μέρος άρχισε με 2/2 τρίποντα από Βεζένκοφ (11π, 7ριμπ) και Παπανικολάου και το σκορ να γίνεται στο 24ο λεπτό 49-37.

O Ολυμπιακός έχασε τη συγκέντρωση του και άφησε τον Έντουαρντς να βρει ρυθμό με αποτέλεσμα γερμανικό σερί 10-0 και τη διαφορά να πέφτει στους 4 (49-47 στο 25′).

Το ματς είχε γυρίσει για τα καλά και η Μπάγερν πέρασε μπροστά με 55-54 (στο 27′) έχοντας σκοράρει 24 πόντους μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε με μικρό σερί 5-0 δια χειρός Φουρνιέ και Βεζένκοφ και προηγήθηκε με 59-54 (στο 28′), ενώ η τρίτη περίοδος έληξε με 61-59 υπέρ του.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και πάλι οι Πειραιώτες δεν είχαν την απαραίτητη συγκέντρωση και ο Έντουαρντς συνέχισε να κάνει ό,τι θέλει για το 66-65 (στο 33′).

Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ με 2/2 τρίποντα έδωσαν ανάσα στον Ολυμπιακό για το 71-66 (στο 34′)!

Η Μπάγερν με σερί 7-0 και τον Έντουαρντς να φτάνει τους 25 πόντους πέρασε και πάλι μπροστά με 73-71 (στο 36′).

3:50 πριν το τέλος η διαφορά πήγε και στο +4 (75-71) και πλέον η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έψαχνε μία μεγάλη ανατροπή.

Ο Ντόρσεϊ μείωσε σε 75-72 με 1/2 βολές, όμως ο ΜακΚίσικ έκανε αντιαθλητικό στον Μπούκερ ο οποίος διαμόρφωσε το σκορ σε 76-72 και ο Έντουαρντς με ένα ακόμα τρίποντο έδωσε προβάδισμα νίκης στην Μπάγερν για το 79-72!

Ο Ουόκαπ έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο για το 79-75 στο 38ο λεπτό και μετά από λάθος και ο ντόρσεϊ επίσης με ένα ακόμα άλλαξε το ματς για το 79-78 στο 1:45.

Ο νέιπιερ στο 1:25 έκανε με τρίποντο το 82-80, αλλά ο Φαλ μείωσε σε 82-80 με κάρφωμα, αλλά ο Βεζένκοφ αστόχησε για 3 στα 40”!

Ο Έντουαρντς έκανε βήματα στ 34” και η μπάλα ήρθε στον Ολυμπιακό με τον Βεζένκοφ να αστοχεί ξανά. Ο Έντουαρντς με 2/2 βολές στα 11′ τέλειωσε το ματς για το 84-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-43, 59-61,

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!