Όπως στο Κύπελλο Ελλάδας, έτσι και στο φετινό πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός (μπάσκετ Γυναικών) «μπήκε» με το «δεξί» κόντρα στον Αθηναϊκό.

Όπως στο Κύπελλο Ελλάδας, έτσι και στο φετινό πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός (μπάσκετ Γυναικών) «μπήκε» με το «δεξί».

Οι «ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 84-71 του Αθηναϊκού στην αίθουσα 5 του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας, για την 1η αγωνιστική της Α1, με μεγάλη πρωταγωνίστρια την σούπερ Χέμπε, με 38 πόντους (14/16 δίποντα), τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερα κλεψίματα (13 πόντους η Λάμπερτ, από 12 οι Ράτζα, Τόμπιν).

LIVE Streaming: Ολυμπιακός – Aθηναϊκός (15:00)

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο ΣΕΦ, τα κορίτσια του Θρύλου, αν και δεν ξεκίνησαν καλά και έμειναν πίσω με 27-12, ανέβασαν «στροφές» και κυριάρχησαν της ομάδας του Βύρωνα, την οποία νίκησαν για δεύτερη φορά σε μία βδομάδα, μετά την εκτός έδρας επικράτηση (65-71) στο Κύπελλο (φάση των «16»).

Μπήκε νευρικά ο Ολυμπιακός, αλλά το «καθάρισε»

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νευρικά στο ματς. Χωρίς «καθαρό» μυαλό και βρέθηκε πίσω από τον Αθηναϊκό με 10-2, 23-10 και 27-12. Εκεί με buzzer-beater τρίποντο της Λάμπερτ (0:01), μείωσε στο σκορ, για το 27-15 του πρώτου δεκάλεπτου. Ωστόσο, στη δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας άλλαξαν την εικόνα τους, «έσφιξαν» την άμυνά τους και δεν δέχθηκαν πόντο για σχεδόν τέσσερα λεπτά, με την Χέμπε να μειώνει σε 27-26, στο 6:14.

Καλάθι και φάουλ από την Χέμπε (5:10) και 29-29 ο Θρύλος, με την Αμερικανίδα φόργουορντ/σέντερ να σκοράρει και από τα 6,75μ. (2:35), για το 34-34, φτάνοντας τους 18 πόντους. Με τρίποντο της Ράτζα, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν (39-38) για πρώτη φορά στο ματς, 19 λεπτά μετά την έναρξη (1:01), αλλά οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν ξανά (39-43). Η Λάμπερτ, ωστόσο, με νέο buzzer-beater (0:01), μείωσε, για το 43-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Χέμπε το πήρε πάνω της….

O Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο. Ξέφυγε με +6 (52-46), με την Ράτζα (6:39), ενώ προηγήθηκε με +10 (60-50), με λέι απ της φοβερής και τρομερής Χέμπε (3:25). Η οποία να αναφέρουμε πέτυχε και μία βολή (2:17), για το +11 (61-50).

Κάπου εκεί έφτασε τους 30 πόντους! Η Σπυριδοπούλου «έγραψε» το +13, στο 1:42, για το 63-50, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 67-58 προβάδισμα για τον Ολυμπιακό! Στο 7:04 του τέταρτου δεκάλεπτου, η Καρλάφτη πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, για το +11 (74-63). Παρόλα αυτά ο Αθηναϊκός μείωσε σε 74-69. Η Χέμπε έφτασε τους 38 πόντους, κάνοντας το +14 (83-69) για τις πρωταθλήτριες, 1:28 για το φινάλε. Από την άλλη η Λάμπερτ να πετυχαίνει μία βολή (0:05), για το τελικό 84-71.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 41-43, 63-50, 84-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Χέμπε 38(2). Ράτζα 12(1), Πηλακούτα, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 2. Καρλάφτη 3(1), Λάμπερτ 13(1), Δίελα, Χριστινάκη. Κολλάτου, Τόμπιν 12

Αθηναϊκός Qualco (Γκουγκουτούδης): Σταμάτη 17(4), Σπαθάρου, Μαρίνη, Βιντσιλαίου 6, Κορρέ, Γεροστεργίου 2, Πάγκαλος, Χολμς 4, Ταμπάκου, Λόβιλ 12(2), Σέπαρντ 30