Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή νίκησε με 33-29 τον Διομήδη Άργους για τη 2η αγωνιστική της Handball Premier και έκανε το 2/2 στο πρωτάθλημα.

Μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα (24-36) στη Θεσσαλονίκη με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή διπλασίασε τις νίκες της στο φετινό πρωτάθλημα.

Συγκεκριμένα, το Σάββατο (28/9) το απόγευμα, οι «ερυθρόλευκοι» πρωταθλητές Ελλάδας, κάτοχοι και του Super Cup, επικράτησαν εύκολα με 33-29 του Διομήδη Άργους στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, για τη 2η αγωνιστική της Handball Premier και έκαναν το «δύο στα δύο» (προηγήθηκαν με 30-21).

Ερασιτέχνης Ολυμπιακός: Δε σταματάμε να αγοράζουμε κάρτες διαρκείας!

Στο τρίτο ματς της σεζόν 2024-25 και δεύτερο στο πρωτάθλημα, ο Θρύλος συνέχισε τις πολύ καλές εμφανίσεις του, κυριάρχησε κόντρα στο Διομήδη και έφτασε σε μία άνετη εντός έδρας επικράτηση.

Το ματς

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 5-3 και 6-4, αλλά σταδιακά, ανέβασε «στροφές» και έκανε την ανατροπή (7-6), με τον Παπάζογλου στην κόντρα, στο 10:18. Οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν κι άλλο την απόδοσή τους και έφτασαν στο +4 (11-7), με φοβερό γκολ του Σάββα, στο 15:36, με τον Μιχαηλίδη να «γράφει» το 13-9, στο 18ο λεπτό. Ο Πασσιάς ήταν αυτός που έδωσε «αέρα» πέντε τερμάτων (14-9) στον Θρύλο, με τη συμπλήρωση 21 λεπτών, ενώ ο Παπαβασίλης «χτύπησε» στην κόντρα, στο 22:53, για το 16-10. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το +6 (18-12), με τον Τζηρά, στο 25:56, αλλά στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι, με 4-0 σερί, μείωσαν στα δύο γκολ, για το 18-16 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα (35:30) του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στο +6 (22-16), με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τζηρά, με τον Βέγιν να ανεβάζει τη διαφορά στο +7 (27-20), με ωραίο γκολ, στο 40:10. Το προβάδισμα των πρωταθλητών «άνοιξε» ακόμη περισσότερο, με τον Βίντα να σκοράρει, για το +9 (30-21), στο 45ο λεπτό, αλλά ο Διομήδης μείωσε σε 31-24. Ο Σάββας «ξεκόλλησε» τον Θρύλο επιθετικά, αφού «έγραψε» το 32-24 (54:12) και το 33-25 (54:50), με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να μειώνουν για τελικό 33-29 στην Ηλιούπολη.