Η Αλ Ιτιχάντ του Μπενζεμά σκόρπισε με... τεσσάρα την ομάδα του Κώστα Φορτούνη, Αλ Καλίτζ, με τον Έλληνα μεσοεπιθετικό να βρίσκεται στη βασική ενδεκάδα.

Η Αλ Ιτιχάντ επικράτησε της Αλ Καλίτζ με εντυπωσιακή ανατροπή και σκορ 4-1 στο πρωτάθλημα της Σαουδικής Αραβίας, με τον Καρίμ Μπενζεμά να πρωταγωνιστεί, σημειώνοντας γκολ και ασίστ.

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, με τους Φορτούνη και Κουρμπέλη στη βασική ενδεκάδα, ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τέρμα του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, Καλέντ Νάρεϊ.

Αντρές Ινιέστα: Ο «μύθος» λέει αντίο στα γήπεδα! (pic)

Ωστόσο, η Αλ Ιτιχάντ αντέδρασε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μπενζεμά ισοφάρισε στο 49ο λεπτό και λίγο αργότερα, στο 56′, ο Αουάρ έκανε το 2-1.

Η πίεση συνεχίστηκε με τον Μπερχβάιν να ανεβάζει το σκορ στο 68′, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Αλ Γκαμντί στις καθυστερήσεις, με ασίστ από τον Μπενζεμά. Η ομάδα του Μάριου Μιτάι πανηγύρισε μία εντυπωσιακή νίκη, παρά το αρχικό προβάδισμα της Αλ Καλίτζ.