Ο Ολυμπιακός ONEX νίκησε με 3-0 σετ τη Στρούμιτσα στο κλειστό του Ρέντη και προκρίθηκε στον 2ο προκριματικό του CEV Champions League.

Ο Ολυμπιακός ONEX ολοκλήρωσε -με τον ίδιο τρόπο- αυτό που είχε ξεκινήσει πριν από μία εβδομάδα στη Βόρεια Μακεδονία, νίκησε ξανά με 3-0 σετ τη Στρούμιτσα και πήρε την πρόκριση στον 2ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League.

Οι Ερυθρόλευκοι κέρδισαν εύκολα τα 2 σετ που χρειάζονταν για την πρόκριση και στη συνέχεια, ο Αντρέα Γκαρντίνι προχώρησε σε αλλαγές ξεκουράζοντας τους βασικούς του παίκτες.

Ολυμπιακός ΟΝΕΧ – Στρούμιτσα: Η φανέλα του Θρύλου για το ματς! (pic)

Ωστόσο, οι πρωταθλητές Ελλάδας έχασαν στα μισά του δεύτερου σετ τον Φίλιπ Τζούριτς, ο οποίος είχε μια άσχημη πτώση στο παρκέ και αποχώρησε χωρίς να μπορεί να πατήσει το πόδι του, με την πρώτη εκτίμηση να κάνει λόγο για ελαφρύ διάστρεμμα.

Στον 2ο γύρο, ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Λας Πάλμας-Μπενφίκα, με τους Ισπανούς να έχουν επικρατήσει με 3-1 σετ στο πρώτο ματς και τη ρεβάνς να διεξάγεται την Τετάρτη.

Το ματς

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ ξεκίνησε με επτάδα Χασμπάλα, Ατανασίεβιτς, Τζούριτς, Παγένκ, Πέριν, Δαλακούρα και Κωνσταντινίδη. Με τους νταμπλούχους Ελλάδας να «μπαίνουν» δυνατά στο ματς και να παίρνουν προβάδισμα 4-1, με πρώτο χρόνο του Παγένκ. Ο Χασμπάλα μοίρασε εξαιρετικά στον Πέριν, ο οποίος με πάιπ, «έγραψε» το 5-2, με τον Παγένκ να «χτυπάει» ξανά με πρώτο χρόνο, για το 6-3. Η Στρούμιτσα μείωσε (7-6), όμως με άσσο του Τζούριτς, ο Θρύλος έφτασε και πάλι στο +3 (12-9). Ο Χασμπάλα κέρδισε άσσο, για το 18-15, όπως και ο Ατανασίεβιτς, για το 23-19, με τον Δαλακούρα να «γράφει» το 24-19. Το 25-19 και το 1-0 σετ ήρθε, μετά από άουτ των φιλοξενούμενων, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν 63% αποτελεσματικότητα στην επίθεση.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ προηγήθηκε με 7-4, με άσσο του Παγένκ, με τον Ατανασίεβιτς να κερδίζει μπλοκ άουτ, για το +4 (10-6). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο, ο Τζούριτς αποχώρησε υποβασταζόμενος, καθώς τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Τζέλβε. Ο Δαλακούρας πήρε δύο διαδοχικούς πόντους, για το +5 (12-7), ο Ατανασίεβιτς «έγραψε» το +6 (14-8), με τον Πέριν να καρφώνει δυνατά, για το +7 και το 18-11 των νταμπλούχων. Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τον Παγένκ να «καθαρίζει» την πρόκριση, αφού με πρώτο χρόνο, έκανε το 25-17 και το 2-0 σετ!

Στο τρίτο σετ, ο Θρύλος έφτασε στο 12-10, με πάιπ του Δαλακούρα, ενώ ο Ατανασίεβιτς κέρδισε «ζεστό» χειροκρότημα στο Ρέντη, χάρη σε ένα τρομερό καρφί, με το οποίο έκανε το 16-15. Μπλοκ του Τζέλβε και 17-16 οι «ερυθρόλευκοι», ενώ με τον ίδιο τρόπο, ο Ατανασίεβιτς έδωσε «αέρα» δύο πόντων (18-16). Η διαφορά του Ολυμπιακού ΟΝΕΧ έφτασε στο +4 (20-16), με νέα εξαιρετική επίθεση του Δαλακούρα, όμως οι πρωταθλητές Βόρειας Μακεδονίας αντέδρασαν και μείωσαν στον πόντο (20-19). Με άσσο του Ατανασίεβιτς, οι νταμπλούχοι Ελλάδας έφτασαν σε σετ μπολ/ματς μπολ (24-21), ενώ μετά από άουτ της Στρούμιτσα, έκαναν το 25-21 και το τελικό 3-0 σετ.

Τα σετ (3-0): 25-19, 25-17, 25-21

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 41 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Στρούμιτσα από 1 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ONEX (Αντρέα Γκαρντίνι): Παγένκ 7 (4/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χασμπάλα 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέριν 5 (5/8 επ., 50% υπ. – 40% άριστες), Ατανασίεβιτς 19 (13/24 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 12 (11/17 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. – 59% άριστες), Τζούριτς 3 (2/3 επ., 1 άσος) / Κωνσταντινίδης (λ., 50% υπ. – 33% άριστες), Τζέλβε 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 3 (3/5 επ., 56% υπ. – 33% άριστες), Παπαγγελόπουλος 2 (2/2 επ.)