Ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε δυσκολίες να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα ο Ολυμπιακός ηττήθηκε και έμεινε πίσω.

Ο ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε δυσκολίες να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς επικράτησε άνετα με 4-1 επί του Βόλου στο Πανθεσσαλικό. Μετά και το “δώρο” από τον Άρη, που νίκησε τον Ολυμπιακό, ο ΠΑΟΚ βρίσκεται μόνος πρώτος, περιμένοντας το κυριακάτικο παιχνίδι της ΑΕΚ με την Καλλιθέα.

Παρότι το τελικό σκορ δείχνει εύκολη νίκη, το ματς δεν ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ. Στο 23ο λεπτό, ο τερματοφύλακας Κοτάρσκι απέκρουσε πέναλτι του Άλτμαν, αποτρέποντας το προβάδισμα των Θεσσαλών. Λίγο αργότερα, ο Σβαμπ εκτέλεσε πέναλτι και έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ, ενώ στο 36′ ο Φεράρι αποβλήθηκε, δίνοντας αριθμητικό πλεονέκτημα στον ΠΑΟΚ.

Άρης – Ολυμπιακός: Δε δόθηκε οφσάιντ στο δεύτερο γκολ!

Ο Μουργκ έκανε το 2-0 στο 54′, αλλά ο Βόλος αντέδρασε άμεσα με γκολ του Μεντιέτα, μειώνοντας σε 2-1. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και με γκολ του Τάισον από ασίστ του Τισουντάλι έκανε το 3-1, κλειδώνοντας τη νίκη. Το τελικό 4-1 διαμορφώθηκε στο 90′ από τον Τσάλοφ, εκμεταλλευόμενος λάθος του Κόβατς.

Ο Ολυμπιακός, μετά την ισοπαλία με τον Παναιτωλικό, υπέστη την πρώτη του ήττα στη σεζόν, χάνοντας με 2-1 από τον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης». Οι Πειραιώτες είχαν μέτρια απόδοση, ενώ ο Άρης εκμεταλλεύτηκε τα λάθη τους. Ο Μανού Γκαρσία άνοιξε το σκορ στο 1-0 μετά από λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, και στο 41′ ο Μορόν με κοντινή προβολή έκανε το 2-0. Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση, με το γκολ του Ελ Καμπί στο τέλος να μην αλλάζει το αποτέλεσμα.