Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ με 24-22, έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών της Handball Premier και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος!

Ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος, νίκησε με 24-22 την ΑΕΚ στην παράταση στο κατάμεστο κλειστό «Μ. Λοΐζος» της Νίκαιας, έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών και πλέον θέλει μία νίκη στα επόμενα δύο ματς για να κατακτήσει το πρωτάθλημα της Handball Premier.

Την Πέμπτη (13/6), ο Θρύλος δίνει τον τέταρτο τελικό της Handball Premier στην –κεκλεισμένων των θυρών– έδρα της ΑΕΚ, με στόχο το 3-1 στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου.

Ερασιτέχνης Ολυμπιακός: Δε σταματάμε να αγοράζουμε κάρτες διαρκείας!

Το ματς

Πολύ σκληρό το πρώτο ημίχρονο, με τις άμυνες των δύο ομάδων να κυριαρχούν. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1 και 3-2, με τέρματα των Τζηρά (2:20) και Κανδύλα (7:20), όμως η ΑΕΚ, με 3-0 σερί, προσπέρασε με 5-3. Ο Σάββας ισοφάρισε σε 5-5, στο 12:34, αλλά οι «κιτρινόμαυροι» ξέφυγαν και πάλι με +2 (5-7). Ωστόσο, αυτή τη φορά «έτρεξε» ο Θρύλος 3-0 σερί και με δύο γκολ του Τζηρά (16:56, 18:05) και ένα του Παπαβασίλη (22:21), πήρα ξανά προβάδισμα (8-7). Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 9-8, ο Σλίσκοβιτς ισοφάρισε (9-9), στο 25:45, με τον Τζηρά να βάζει τους «ερυθρόλευκους» και πάλι μπροστά στο σκορ (10-9), σκοράροντας στο 27ο λεπτό. Η ΑΕΚ, όμως, πέτυχε δύο ακόμη τέρματα και έκανε το 11-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Στα πρώτα 20 λεπτά του ματς, ο Ολυμπιακός μέτρησε έξι δοκάρια!

Ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με γκολ του Παπαβασίλη (32:48), προσπέρασε με 12-11, με τον Πασσιά να «γράφει» το 14-13, στο 35ο λεπτό. Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν με 15-14 και 16-15, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν την «αντεπίθεσή» τους και με 3-0 σερί και γκολ του Τζηρά στην κόντρα (43:20), ξέφυγαν με +2 (18-16). Γκολ του Σλαβούλιτσα και 19-17 ο Ολυμπιακός, στο 46:46, με τους φιλοξενούμενους να «τρέχουν» 3-0 σερί και να παίρνουν και πάλι «κεφάλι» στο σκορ (19-20). Στο σημείο αυτό, οι διαιτητές δεν είδαν πεντακάθαρο πέναλτι υπέρ του Θρύλου, αλλά ο Παπαβασίλης ισοφάρισε σε 20-20, στο 53ο λεπτό. Γκολ του Πασσιά και 21-20 οι «ερυθρόλευκοι», στο 54ο λεπτό, με τους διαιτητές να μην… βλέπουν και πάλι πέναλτι, δύο λεπτά μετά! Αντίθετα, η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 21-21, με πέναλτι. Στα εναπομείναντα δύο λεπτά, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να «βρει» δίχτυα, «έβγαλε» την τελευταία άμυνα και έτσι, με 21-21, ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, ο Θρύλος έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κράτησε ανέπαφη την εστία του, με τους Σάββα (2:20) και Μοντόρο (4:00) να κάνουν το 23-21. Στο δεύτερο μέρος της παράτασης, ο Σάββας ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +3 (24-21), με τρομερό σουτ, στο 1:40, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 24-22, σκορ με το οποίο τελείωσε ο τρίτος τελικός στη Νίκαια!

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 7-7, 8-8, 10-11 (ημχ.), 13-13, 14-15, 18-17, 19-19, 21-20, 21-21 (κ.α.), 23-21, 24-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Τσιγαρίδας, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτιτς 1, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 3

ΑΕΚ (Μπουζόν): Αραμπατζής 2, Τίκ, Γιόνσον 2, Μαντάλινιτς 8,  Μάλλιος, Τέπερ, Τόμε, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Μπελασέν 2, Σόκολιτς 1, Μίλερ 1, Σάλεμ, Λέμος 3, Κεδέρης

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 2-5,  Πέναλτι: 0/1-2/2